Connect with us

Mantarların Faydaları

Prev1 of 2
Use your ← → (arrow) keys to browse

Hindi Kuyruğu Mantarı-Trametes versicolor

 

Hindi Kuyruğu Mantarı- Trametes versicolor

Mantarların faydaları nelerdir? İnsan sağlığında, Endüstride, Ekosistemimizde ne gibi etkileri vardır?

Makalemizde, mantarların faydaları konusunu, siz okuyucularımız  için derinlemesine araştırıp, herkesin anlayacağı bir dil ve üslup ile sizler için  konuyu yazdık. İnşallah faydalı olur.

Mantar deyip geçmemek lazım. Mantarlar aleminin bu enteresan canlılarının, gerek insanlar için, gerekse bitkiler ve hayvanlar için, hatta ve hatta tüm ekosistemin dengesi için çok büyük önem arzederek canlılar olduklarını en baştan belirterek başlayalım.

Fomes fomentarius

 

Fomes fomentarius

Mantarlar, çok eski çağlardan beri insanoğlunun varlığından ve faydalarından haberdar olduğu ve günlük yaşamlarında kullandığı esrarengiz ve müthiş organizmalardır. İnsanlar çağlar boyu, çoğu zaman mantarı bir besin, bir açlık giderecek yiyecek olarak düşünmüş, bazen de bir ilaç ve dini merasim malzemesi olarak kullanmışlardır. 1991 yılında Avrupa alplerinde bulunmuş olan, 5300 yıllık mumya Ötzi’nin eşyaları içinde bulunmuş olan 2 mantar çeşidi ( Huş Polipor- Birch polypore -Piptoporus betulinus ve Kav Mantarı- Fomes fomentarius) mantarların önemine en güzel anlatan bir örnek olsa gerektir. Hem besin, hem ilaç, hem de ateş tutuşturma vb ihtiyaci sebeblerden, insanoğlu mantara her zaman ihtiyaç duymuş ve kullanmıştır.

Piptoporus betulinus

 

Piptoporus betulinus

Mantarlar, ekosistemimizin yani tabiatın ayrılmaz, çok önemli parçalarıdır. Bitkileri ve hayvansal yapıları çürüttükleri yüzyıllardır bilinmektedir. Bitki ve hayvansal yapılardaki  elementlerin ekosisteme serbest bırakılıp döngüye katılmaları mantarlar syesinde gerçekleşir. Böylece ormanlarda ve bulundukları habitatlarda, Karbondioksit (CO2) salınımını geçekleştirmişte olurlar. Yani mantarlar atmosferdeki tüm canlılar için hayati önem arz eden Oksijen (O2) ve Karbondioksit (CO2) dengesinde önemli rol oynarlar.

Ayrıca toprağın yapısını, bitki gelişimi için uygun hale getirirler. “Mikoriza” denilen ortaklıklar oluşturarak ( Simbiyoz) bitkilerin köklerine tutunurlar ve bitkilerin köklerinden karbonhidrat alırlar,  bu sırada bitkilerde mantarın hifleri yardımı ile topraktan su ve suda çözünen tuzları emerler. Mantarların, Algler ile birleşerek ekosistem için çok önemli olan likenleri oluşturdukları da bilim insanlarınca ispatlanmıştır.

Mantarların ekosistemimiz içim ne kadar önemli organizmalar olduğunu koşacaklar geçtikten sonra şimdi de mantarların daha başka ne faydaları var onları anlatalım;

Tarım ilaçları ve Zararlılarla mücadele

Armillaria mellea-Bal Mantarı

 

Armillaria mellea

Bazı parazit mantarlardan, tarım zararlıları ve hastalıkları ile biyolojik mücadelede yararlanılmaktadır, piyasada “Collego” ismiyle satılan  ve yabancı otlar ile mücadelede kullanılan ilaç, Colletotrichum gloeosporoides adlı bir mantar türünden elde edilen ( mikoherbisit) bir tarım ilacıdır.

( Parazit Mantarlarlara en iyi örnek Bal mantarıdır. )

Ekmek, Peynir ve İçki Yapımı

Mantarların faydaları o zamanlar bilinmese de, ilk çağlardan beri kullanılmış ve fayda temin edilmiştir.Misal, Ekmek ve içki yapımının temelini oluşturan “Maya” bir mantardır. Mayalar, genellikle tek hücreli, bazı türleri ise çok hücreli ökaryot yapılı Mantarlardır. Örnek, Ekmek ve içki yapımında, mayalanmasında Saccharomyces cerevisiae türü mantar kullanılmaktadır.Görüldüğü üzere fırıncılar ve fermantasyon endüstrisinin kalbini de mantarlar oluşturmaktadır. Aynı zamanda dünyada ün salmış bazı peynirlerinde ( rokufor, kamembert, gorgonzola) mayalanmasını yine mantarlar sağlamaktadır.

Rokufor peyniri

 

Rokufor peyniri (Penicillium roqueforti) Mantarların faydaları

Sitrik asitin endüstriyel olarak üretilmesindedir mantarlar rol oynar.

İlaç ve kimya endüstrisi

Mantarların faydaları saymakla bitmez, Penisilin gibi birçok antibiyotik ilacın, Biyotin, Riboflavin, Thiamin gibi pek çok vitaminin, Ergotamin, Kortizon gibi çok önemli ilaçların yapımında yine mantarlardan yararlanılmıştır. Amilaz, Pektolaz gibi enzimler, Gibberallin gibi bazı hormonlar da mantarlardan yararlanılarak üretilmektedir. Ayrıca, son yıllarda hız kazanmış genetik çalışmalarda kullanılan “Neurospora” cinsi yine bir mantardır.

Penicillium chrysogenum-Penisilin

 

Penicillium chrysogenum

İnsan sağlığında mantarın yeri, önemi ve faydaları

Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, 100 gramlık etin insan vücuduna sağladığı faydaların aynısını bir tabak mantar da sağlayabilmektedir. İçeriğinde çok yüksek miktarlarda D vitamini bulunan mantarlar mevcuttur. Yeşil biber, domates, havuç vb D vitamini bakımından oldukça zengin besinlerin olduğu hepimizce bilinir. Ama, güneş ışıklarından sonra doğada en çok D vitaminini bünyesinde barındıran besinin Mantar olduğunu çoğumuz bilmeyiz. D vitamini eksikliğinde vücutta meydana gelebilecek rahatsızlıkların giderilmesinde ve azaltılmasında mantar tüketiminin önemi büyüktür. En az et kadar vitamin ve mineral deposu olan mantarın insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Uzmanlar, özellikle et tüketmeyenlerin (Örnek: Vejeteryanlar), D ve B vitamini ihtiyaçlarını karşılaması için mantar tüketmesini tavsiye ederler. 

Kırmızı peri kasesi mantarı

 

Kırmızı Peri Kasesi mantarı

Bağışıklık sistemimizin güçlendirilmesinde de mantar etkili bir besindir. Antioksidanlar (Ergotiyonin ve Glutatyon) bakımından zengindirler. Bunlar vücudun direncini artırdığından , bağışıklık sistemini güçlendirip , hastalıklara yakalanma riskini azaltırlar. İçerdikleri yüksek antioksidan oranları cildin bakımlı, vücudun sağlıklı ve genç kalmasında yardımcı olur. Selenyum elementi bakımından  zengin olan mantarlar vücutta oluşabilecek kanserli hücre sayısını azaltabildiği  ve genç hücre sayısını artırabileceği yapılan bilimsel  çalışmamalarca tespit edilmiştir. İlginçtir, ama yapılan bir başka bilimsel çalışmada, ortadan ikiye bölünerek güneşte bırakılan bir mantarın D vitamini değerlerinde artış gözlenmiştir.

Trametes versicolor-Hindi Kuyruğu Mantarı ve inanılmaz faydaları mutlaka okunmalı

 

Trametes versicolor

Mantarlar bünyelerinde yüksek lif oranına sahip olduğundan, kandaki şeker seviyesini dengelerler. içerdiği zengin lifler sayesinde özellikle Karaciğer, Bağırsak ve Akciğerlerdeki toksin maddelerin atılmasında yardımcı olurlar. Aynı zamanda sindirimi kolaylaştırırlar. Bu bakımdan diyet listelerinde ilk sıralarda yer alır. Fırında pişirilmiş bir tabak mantar 3 gram life sahiptir. Bu lif aynı zamanda metabolik sendrom riskini azaltır. C vitamini bakımından da zengin olan mantar, kan akışını dengelediğinden yüksek tansiyon riskini azaltarak kalp ve beyin sağlığını korur.

Mantarlar iyi bir diyet besinidir. Diyetisyenlerin diyet yapacaklara verdikleri reçetelerde mantarlar mutlaka bulunur. Bunun sebebi ise mantarların düşük kaloriye sahip olmalarıdır. Öyleki, Mantarlar yiyecekler arasında en düşük kaloriye sahip olan besinlerdendir.

Amanita caesarea -Sezar -İmparator mantarı

 

Amanita caesarea 

Mantar, enerji kaynağı besinlerdendir. D vitaminleri gibi B vitaminleri bakımından da zengindir.Riboflavin (B2), Folat (B9), Tiamin (B1), Pantotenik asit (B5) ve Niasin (B3) içerirler. Bu vitaminler sayesinde metabolizmamız, tükettiğimiz yiyeceklerden azami faydalanılmasında yardımcı olurlar ve vücudumuzun her bir köşesine oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine de yardımcı olurlar.

Kas ve kemik gelişimine faydası olduğu, kolesterolü düşürücü etkisinin ( Kitin ve Beta-Glukan lifleri) olduğu bilinir.

Bazı araştırmacı yazarların ve mikologlarında dediği gibi, Mantar geleceğin süper besini olmaya  adaydır. Mantarların sayılamayacak kadar çok olan faydalarından yaralanırken, birbirlerine çok benzer ama zehirli öldürücü mantarların da olduğunu sakın unutmayın. %100 yenilebilirliğinden emin olmadığınız hiç bir mantarı tüketmek üzere sepetinize koymayın. 

 Pleurotus ostreatus,istiridye -Kavak mantarı

 

Pleurotus ostreatus,

Sağlıklı ve güzel mantarlı günler dilerim…

Galerideki fotoğrafların birçoğu Türkiye’nin Mantar Avcıları ve Mantarları Tanıyalım  Facebook sitelerimizden alınmıştır. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.

 

Güzel mantar görselleri ve bilgiler için Mantarlı Yaşam- Mantar Avcıları Facebook Grubumuzu da ziyaret edebilirsiniz. Web Sitemizde emeği olan herkese çok teşekkür ederiz.

 

 

Prev1 of 2
Use your ← → (arrow) keys to browse
Basında Mantar6 gün ago

Bu Mantar da İlk Türkiye’de Keşfedildi

Mantar Türleri7 gün ago

Leylak göbek mantarı (Morchella purpurascens)

Albatrellaceae1 hafta ago

Albatrellus ovinus (Akgevrek Mantarı)

Mantar Türleri1 hafta ago

İsli Göbek Mantarı (Morchella vaporaria)

Agaricaceae1 hafta ago

Battarrea phalloides (Boylubaş Mantarı)

Basında Mantar2 hafta ago

Phytophthora infestans (Mildiyö)

Mantar Türleri2 hafta ago

Sıralı Göbek Mantarı (Morchella inamoena)

Basında Mantar2 hafta ago

Psilosibin-Psilosin

Mantar Türleri2 hafta ago

İbreligöbek mantarı (Morchella conifericola)

Mantar Türleri2 hafta ago

İri göbek mantarı (Morchella importuna)

Mantar Türleri2 hafta ago

Suillus mediterraneensis (Ak Süngermantarı)

Amanita3 hafta ago

Amerikan Sezar Mantarı (Amanita jacksonii)

Helvella3 hafta ago

Esnek Semermantarı (Helvella elastica)

Agrocybe3 hafta ago

Kırışık Metelik Mantarı (Agrocybe rivulosa)

Basında Mantar3 hafta ago

Tuber magnatum Yetiştiriciliği

Mantar Türleri3 hafta ago

Peçeli Kadın Mantarı (Phallus indusiatus)

Mantar Türleri3 hafta ago

Pembe Kokar Boynuz Mantarı (Phallus hadriani)

Mantar Türleri4 hafta ago

Göz Karasünger Mantarı (Melanogaster broomeanus)

Crucibulum laeve4 hafta ago

Kuş Yuvası Mantarı (Crucibulum laeve)

Mantar Türleri4 hafta ago

Kızıl Kirmit Mantarı (Russula atropurpurea)

Lacrymaria4 hafta ago

Hıyar Mantarı (Lacrymaria lacrymabunda)

Butyriboletus4 hafta ago

Kızıl Yağlıbolet (Butyriboletus fuscoroseus)

Boletaceae4 hafta ago

Yağlıbolet (Butyriboletus appendiculatus)

Agaricaceae4 hafta ago

Tarla Mantarı (Agaricus bitorquis)

Clavaria1 ay ago

Çuvaldız mantarı (Clavaria argillacea)

Mantar Türleri1 ay ago

Morgöbek mantarı (Morchella hortensis)

Mantar Türleri2 ay ago

Boz Kirmit (Russula albonigra)

Mantar Türleri2 ay ago

Mantarlı Yaşam Indeksi (A – Z)

Boletaceae2 ay ago

Safran Boleti (Leccinellum crocipodium) 

Mantar Türleri2 ay ago

Gür göbek mantarı (Morchella rielana)

Mantar Türleri2 ay ago

Sünger göbek mantarı (Morchella fluvialis)

Chlorociboria2 ay ago

Yaş Gökkadeh Mantarı (Chlorociboria aeruginascens)

Basında Mantar3 ay ago

Mantar Akademisi Katılım Belgesi

Mantar Türleri3 ay ago

Koca göbek mantarı (Morchella magnispora)

Gomphaceae3 ay ago

Mortopaç mantarı (Gomphus clavatus)

Mantar Türleri3 ay ago

Sandal göbek mantarı (Morchella arbutiphila)

Mantar Türleri4 ay ago

Kıvrık göbek mantarı (Morchella pulchella)

Mantar Türleri4 ay ago

Boyalıkarakız mantarı (Tricholoma sulphureum)

Basında Mantar4 ay ago

Türkiye’de Kuzugöbeği Yetiştirildi

Colus4 ay ago

Leş kafesi mantarı (Colus hirudinosus)

Basında Mantar4 ay ago

Penisilin

Mantar Türleri5 ay ago

Orta göbek mantarı (Morchella intermedia)

Amanita5 ay ago

Kraliyet sinek mantarı (Amanita regalis)

Mantar Türleri5 ay ago

Akdeniz göbeği mantarı (Morchella mediterraneensis)

Mantar Türleri3 hafta ago

Peçeli Kadın Mantarı (Phallus indusiatus)

Basında Mantar3 hafta ago

Tuber magnatum Yetiştiriciliği

Mantar Türleri4 hafta ago

Kızıl Kirmit Mantarı (Russula atropurpurea)

Agaricaceae4 hafta ago

Tarla Mantarı (Agaricus bitorquis)

Crucibulum laeve4 hafta ago

Kuş Yuvası Mantarı (Crucibulum laeve)

Boletaceae4 hafta ago

Yağlıbolet (Butyriboletus appendiculatus)

Agrocybe3 hafta ago

Kırışık Metelik Mantarı (Agrocybe rivulosa)

Mantar Türleri3 hafta ago

Pembe Kokar Boynuz Mantarı (Phallus hadriani)

Amanita3 hafta ago

Amerikan Sezar Mantarı (Amanita jacksonii)

Butyriboletus4 hafta ago

Kızıl Yağlıbolet (Butyriboletus fuscoroseus)

Lacrymaria4 hafta ago

Hıyar Mantarı (Lacrymaria lacrymabunda)

Mantar Türleri4 hafta ago

Göz Karasünger Mantarı (Melanogaster broomeanus)

Mantar Türleri2 hafta ago

Sıralı Göbek Mantarı (Morchella inamoena)

Mantar Türleri1 hafta ago

İsli Göbek Mantarı (Morchella vaporaria)

Helvella3 hafta ago

Esnek Semermantarı (Helvella elastica)

Mantar Türleri2 hafta ago

Suillus mediterraneensis (Ak Süngermantarı)

Basında Mantar6 gün ago

Bu Mantar da İlk Türkiye’de Keşfedildi

Basında Mantar2 hafta ago

Phytophthora infestans (Mildiyö)

Mantar Türleri2 hafta ago

İri göbek mantarı (Morchella importuna)

Mantar Türleri2 hafta ago

İbreligöbek mantarı (Morchella conifericola)

Mantar Türleri7 gün ago

Leylak göbek mantarı (Morchella purpurascens)

Agaricaceae1 hafta ago

Battarrea phalloides (Boylubaş Mantarı)

Albatrellaceae1 hafta ago

Albatrellus ovinus (Akgevrek Mantarı)

Basında Mantar2 hafta ago

Psilosibin-Psilosin

@2021 Tüm Hakları mantarliyasam.com'a aittir. Kopyalanamaz. | Bu Web Sitesi HD Solutions Tarafından Yapılmıştır.

Translate »