Connect with us

Basında Mantar

Psilosibin-Psilosin

Published

on

Psilosibin-Psilosin

Depresyon tedavisinde “sihirli – magic” mantarlara izin verilmeye başlandı!

Kanada’da 67 yaşındaki bir kadın hastaya, anksiyete (ANKSIYETE =KAYGI BOZUKLUĞU Psikolojide anksiyete olarak bilinen kaygı, tehlikeli durumlarda, “vücuda meydan okumaya hazır olması gerektiğini haber veren” bir sinyaldir diye tanımlanmaktadır ) ve depresyonla başa çıkması için Psilosibin-psilosin etken madde içeren, psikedelik yani sihirli mantarlar kullanmasına izin verildi. Bu gibi haberlerin medyada sıkça çıkmaya başlaması ve dünya bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalarından her geçen gün ümit verici veriler gelmesi, insanlık adına umut verici olmaktadır.

Söz konusu sihirli mantarların aktif bileşeni olan “psilosibin”maddesinin Kanada’da bulundurulması, üretilmesi ve satılması şu günümüz şartlarında yasa dışıdır. Ancak Kanada’da bazı muafiyetler ve özel izinler verilmeye başlanmasını duymak hastalıklarına çare arayanlar için güzel haberdir.

Haberin devamı şöyle; Kanadalı Mona Strelaeff, çocukluk travmasının tedavisi gerekçesiyle ülkedeki ilgili yasalardan muafiyet aldı. Konuyla ilgili bilgi veren Mona Strelaeff “Psilosibin terapisi süresince derinlere inerek, küçük bir kızken başına gelen olaylara geri döndüğünü anlatmıştır. Çözülmemiş tüm travmalarının geri geldiğini bildirilmiştir. Kendi anlatımıyla aktaralım “ Dehşete kapılmıştım, kontrolsüzce titreyip ağlıyordum. Ancak terapi sayesinde o zor hatıraların üstesinden geldim” demiştir.

Bu yılın başlarında Kanada’da ölümcül hastalıkları olan kişilerin söz konusu ilacı bulundurmasına ve tüketmesine izin veren muafiyetler tanındı. Şimdi, tıpkı Strelaeff’in durumunda olduğu gibi depresyon tedavisinde bu maddeler kullanılabilecek.

ABD’nin Oregon eyaletinde psikedelik mantarların kullanılmasının legalize edilmesinin, Washington’da da uyuşturucu kullanımının suç olmaktan çıkarılmasının ardından Kanada’dan da benzer bir haber geldi.

“TheraPsil”adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluş, 2020 yılı Ağustos ayından bu yana ölümcül hastalığı olan kişilerin psilosibine erişimini savunmuş, bu yönde çok sayıda destek ve talep aldıklarını söylemişlerdir.

Bazı Tıp doktorları ve terapistler de, eğitim amacıyla psilosibin almak isteyenler arasındadır. TheraPsil  17 Kasım 2020 yılında yaptığı bir açıklamada, “Depresyon ve Anksiyete hastası Mona’nın durumu, Kanada’da tarihi bir anı temsil ediyor” demiştir.

Mona Strelaeff 12 yıl önce teşhis ve tedavi edilen meme kanseri nedeniyle aşırı umutsuzluk ve depresyon duygusundan muzdarip olduğunu söylemiştir.

Mona’nın travmalarından bazıları hastalığı ile ilişkiliyken, bazıları çocukluğuna dayanıyor. Psilosibin tedavisine olan ilgi ise her geçen gün hızla büyümektedir. 2020 yılı Ekim ayında İngiltere merkezli psikedelik ilaç şirketi “Compass Pathways” şirketin şu an 1.3 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olduğunu söyledi. Şirket, depresyon dahil olmak üzere bir dizi hastalığın tedavisi için patentli bir psilosibin formülü kullanmaktadır.

Psilosibin-psilosin 
Psilosibin-Psilosin içeren mantarlar – Psilocybe allenii

Etkileriyle İnsanları Hayrete Düşüren Sihirli Mantarların Depresyonu Nasıl Tedavi Ettiği artık çözülüyor mu?

Hayal gördüren psilosibin-psilosin bileşenine sahip çeşitli sihirli mantarlardan sadece bir avuç kadarı halüsinojenik özellikleri nedeniyle tüketilir. Arkeolojik kayıtlara göre insanlar tarafından en azından 3.500 yıldır kullanılan bu mantarların nasıl işe yaradığı acaba artık merak konusu olmaktan çıkıyor mu?

Tüm Psilocybe türleri arasında, Psilocybe cubensis günümüzde eğlence amacıyla en çok tüketilen ilaç konumunda. Altın şapkalı mantar olarak da bilinen bu küçük, bronzla altın sarısı arasında bir renge sahip mantar, çoğunlukla ABD, Güneydoğu Asya ve Avustralasya’nın besin açısından zengin mera ve topraklarında yetişir. Hayal gördüren mantar kullanıcıları, çay ve yiyeceklerde rehidre edilmiş bir ya da iki gram kurumuş mantar tüketir. Daha az yaygın olan bir kullanım türü ise, psikoaktif bileşenleri sıvı özütü hâlinde tüketmektir.

Birkaç gram mantarın, 15 dakika ila 1 saat arasında etkisini gösterdiği bildirilmiştir.

Mantarların etkisi genellikle 4 ila 6 saat sürdüğü,  P. cubensis’in bünyesinde bulundurduğu psilosibin gibi  birkaç hayal gördüren bileşen, ne kadar tüketildiğine, aktif maddelerin konsantrasyonuna ve tüketen kişinin vücuduna bağlı olarak beyinde çeşitli duyulsa ve duygusal tepkilere yol açtığı bildirilmiştir.

Tüketen kişilerde LSD’dekilere benzer durumlar görülmektedir.

Psilosibin/Psilosin içeren mantarlar (Hayal gördüren mantarları), tüketenleri genellikle ışık kaynaklarının ayla etkisiyle görüldüğü ve renklerin daha canlı hâle geldiği görsel bozukluklar yaşatırlar. Şekiller, optik bir illüzyon etkisi varmışçasına kayıp değişebilirken yüksek dozlarda kişinin algısı, görüntüleri yanlış yorumlayarak halüsinasyonlara neden olabilmektedir. Zaman algısı da değişip aslında kısa olan bir süre, çok ama çok uzunmuş gibi hissedilmektedir.

Duygusal anlamda ise, mantar coşkuyu ve hazzı artırarak kişiyi rahatlatır.

Çoğu durumda, kimileyin uyuşukluk ve kafa karışıklığının da eşlik ettiği bir gerçeklikte rüya benzeri bir kopuş söz konusudur. Psikolojik olaraksa, bileşenler, gözbebeklerinin büyümesine ve sindirim sisteminde bazen kusma seviyesine ulaşabilecek bir bulantı hissinin oluşmasına neden olur.

Psilosibin-psilosin 
Psilosibin-Psilosin içeren mantarlar  – Psilocybe semilanceata

Sihirli mantarlar paranoyaya da neden olabiliyor.

Özellikle de anksiyete, ya da bipolar bozukluğu olan kişiler yüksek düzey paranoya yaşayabilmekte veya halüsinasyon nöbeti geçirebilmektedirler. P. cubensis düşük toksisiteye sahip olduğundan, pek çok uyuşturucu maddenin potansiyel etkileriyle karşılaştırıldığında nispeten zararsızdır.

Yine de vücudun işleyişini etkileyebilecek her türlü yasa dışı madde gibi bunun da belirli riskleri söz konusudur. 

Bazı insanlarda mantar, nahoş bir deneyime yol açabilmektedir. Bunlar Psikolojik sıkıntı, baş dönmesi, halsizlik ve mide rahatsızlığı vb olarak sıralanabilir. Mevcut zihinsel sağlık sorunlarına bağlı olarak, travma veya geçmişe dönüş gibi mevcut sıkıntıların nüksetmesine sebep olabilir.

Kullananlar Hayal gördürücü mantarın etkisindeyken, bazı etkinliklerin gerçekleştirilmesi oldukça risklidir.

Araba sürmek ya da yüzmek gibi eylemler esnasında bireylerin kaza geçirme ve boğulma olasılığı yani ölüm riski daha fazladır. Bir de en başta kafayı bulmak için alınan riskler söz konusu. Sihirli olsun ya da olmasın mantar aramak, ölümcül bir mantar türünün tüketilmesiyle sonuçlanabilir. Elbette vücuda şırınga ile enjekte gibi başka yollarla psilosibin tüketmenin de potansiyel sağlık riskleri mevcuttur.

ÇOK ÖNEMLİ HATIRLATMA: Yasal açıdan bakacak olursak, psilosibin ve psilosin pek çok ülkede (Türkiye dahil) yasaklı uyuşturucu niteliği olan maddelerdir. Bu sebeple bu etken maddeleri ihtiva eden mantarların toplanması, tüketilmesi, yetiştirilimesi ve satılması da kesinlikle yasaktır!

Sihirli mantar bulundurmak veya kaçakçılığını yapmak da para cezasından hapis cezasına kadar çeşitli hükümleri söz konusu. Öte yandan bu durum yavaş yavaş değişiyor. Zira son yıllarda bazı ülkelerde az miktarda hayal gördürücü madde bulundurulması suç olmaktan çıkarıldı.

Vücudumuz bu maddeleri, Psilocybe cubensis’te bulunan bir başka bileşen olan psilosine dönüştürür.

Sinir sistemimizi etkileyip 5-HT reseptörü olarak bilinen birkaç farklı serotonin reseptörünü etkin hâle getiren diğer kimyasallarla rekabet eden de psilosindir. Psilosibin gibi hayal gördürücüler, sinir ağlarını yeniden yapılandırıyor ve beyni temelden etkileyerek sıfırlıyormuş gibi duruyor.

Araştırmacılar, dikkatli bir şekilde psilosibin enjekte ederek bileşenlerin diğer etkilerini gözlemlemektedirler.

İzlenen bir ortamda, psikoterapi yöntemlerine uyularak gerçekleştirilen bu deneyler, maddelerin depresyon karşısında daha az yan etkiye neden olup antidepresanlar kadar etkili olup olmayacağını keşfetmek amacıyla gerçekleştirilmektedir.

Beyin hücrelerinin bağlantı kurma şeklini etkileyerek duygudurum bozukluklarını tedavi etmede uzun vadede etkili bir ilaç olarak kullanılabilirler.

Ancak bunun büyük hasta grupları üzerinde ne kadar etkili olduğunu ve uzun vadede ne kadar güvenli olduğunu görmek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Psilosibin-psilosin 
Psilosibin-psilosin (Psilocybe cyanescens)

Dip not: Sihirli mantarların Türkiye’de de yetiştirilmesi, satışı ve tüketilmesinin yasak olduğunu unutmayalım.. Lütfen uyuşturucu kategorisindeki Psilosibin içeren sihirli mantarlardan uzak duralım.

Sitemizde yazılanlar, sadece ve sadece BİLGİLENDİRME amaçlıdır. Mantar toplamak ve tanımlamak kesinlikle uzmanlık gerektiren bir konudur. Sitemizdeki bilgilere göre mantar toplamamanız ve tüketmemeniz önemle duyurulur! Diğer yazılarımıza göz atmak için tıklayınız.

Güzel mantar görselleri ve bilgiler için Mantarlı Yaşam- Mantar Avcıları Facebook Grubumuzu da ziyaret edebilirsiniz. Web Sitemizde emeği olan herkese çok teşekkür ederiz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mantar Türleri18 saat ago

Altınpelte Mantarı (Tremella aurantia)

Mantar Türleri2 gün ago

Yaş Ağulumantar (Omphalotus olivascens)

Mantar Türleri5 gün ago

Maral Kirmit (Russula sardonia)

Agaricaceae6 gün ago

Kahve Pullu (Lepiota castanea)

Clavariadelphaceae7 gün ago

Haşmetli Topuzmantarı (Clavariadelphus pistillaris)

Mantar Türleri1 hafta ago

Göl Süngermantarı (Suillus lakei)

Anthracobia2 hafta ago

Zennezili Mantarı (Anthracobia melaloma)

Mantar Türleri2 hafta ago

Gavur Süngermantarı (Suillus bellinii)

Agaricaceae3 hafta ago

Ağulu Kum Pullusu (Lepiota brunneolilacea)

Amanita3 hafta ago

Zarlıçanak Mantarı (Amanita submembranacea)

Hydnaceae3 hafta ago

Royal Sığır Dili Mantarı (Hydnum reginae)

Mantar Türleri3 hafta ago

Parlak Kirmit Mantarı (Russula graveolens)

Bolbitiaceae3 hafta ago

Dönşapka Mantarı (Panaeolina foenisecii) 

Mantar Türleri4 hafta ago

Ecel Kirmiti (Russula subnigricans)

Agaricaceae4 hafta ago

Deli Pullu Mantar (Lepiota subincarnata)

Mantar Türleri4 hafta ago

Alagöz Kirmiti (Russula integra)

Gerronema1 ay ago

Takah Mantarı (Gerronema nemorale)

Mantar Türleri1 ay ago

Pullukarakız (Tricholoma atrosquamosum)

Mantar Türleri1 ay ago

Başlı Kukulcuk Mantarı (Mycena leptocephala)

Leucocoprinus1 ay ago

Sarı Şalvarlı Mantar (Leucocoprinus birnbaumii)

Lactarius1 ay ago

Melez Sütlüce Mantarı (Lactarius chelidonium)

Mantar Türleri1 ay ago

Vellinga Çıtkırdısı (Pluteus vellingae)

Agaricaceae2 ay ago

Şiş Poslak Mantarı (Lycoperdon umbrinum)

Agaricaceae2 ay ago

Chlorophyllum hortense – Sapıkızaran Şemsiye Mantarı

Mantar Türleri2 ay ago

Russula mustelina – Russet Kirmit

Mantar Türleri2 ay ago

Defne Mantarı (Pluteus lauracearum)

Lactarius2 ay ago

Acısütlüce Mantarı (Lactarius acris)

Mantar Türleri2 ay ago

Diri Pulcuklu Mantar (Psathyrella piluliformis)

Amanita2 ay ago

Karyağdı Mantarı (Amanita strobiliformis)

Mantar Türleri2 ay ago

Kırk Sevelen Mantarı (Parasola conopilea)

Amanita2 ay ago

Dertveren Mantarı (Amanita spadicea)

Mantar Türleri2 ay ago

Engin Yerkulak Mantarı (Otidea onotica)

Mantar Türleri2 ay ago

Güdük Ölüparmak (Xylaria hypoxylon)

Hypocreaceae2 ay ago

Kızıl Çinçomağı (Podostroma cornu-damae)

Hygrophoraceae2 ay ago

Mor Yosunmantarı (Arrhenia lilacinicolor)

Hericiaceae2 ay ago

Dişli Dedesakalı Mantarı (Hericium cirrhatum)

Cantharellaceae2 ay ago

Kokulu Siyah Trompet Mantarı (Craterellus foetidus)

Fomitopsidaceae2 ay ago

Gevrek Postiya Mantarı (Postia stiptica)

Craterellus fallax3 ay ago

Siyah Trompet Mantarı (Craterellus fallax)

Inocybaceae3 ay ago

Adalıkümbet Mantarı (Inocybe kusadasiensis)

Armillaria3 ay ago

Şiş Balmantarı (Armillaria gallica)

Basında Mantar3 ay ago

Yeni bir mantar türü keşfedildi

Inocybaceae3 ay ago

Kaygankümbet Mantarı (Inocybe viscida)

Hygrophoraceae3 ay ago

Baba Gaypaşuk Mantarı (Hygrophorus yadigarii)