Basında Mantar

Tayvan’da Bulunan Büyüleyici Mantar

Published

on

Tayvan’da bulunan, Büyüleyici Mantar; Tayvan’da (Taipei) bulunan mini mavi mantarın fotosu mantar dünyasında ve sosyal medyada büyük ilgi uyandırdı.

 14 Mart 2023 tarihli Taipei News -Tayvan Haber’e (Keoni Everington) göre, üç aylık düzenli sulamanın ardından küçük bir ahşap üzerinde fantastik mavi bir mantar ortaya çıktı.

Mycena subcyanocephala (Foto: Eric Cho)

Taipei’de bulunan bir tahta parçası üzerinde büyüyen bu çok ama çok küçük, mavi beyaz mantarın fotoğrafları mantar dünyasında ilgi odağı oldu.

Tayvan’da eczacı olarak çalışan 32 yaşındaki Eric Cho 17 Kasım 2022 tarihinde, Taipei Şehrinin Shilin Bölgesindeki Zhishan Yolu, 150, Bölüm 3’ün yakınında bir tahta parçası üzerinde minicik bir mantar gördü. Bu gizemli mantar Mycenaceae ailesin Mycena cinsine ait Mycena subcyanocephala idi.

Eric Cho’ya mantarı nasıl bulduğu sorulduğunda Cho, arkadaşı Chiang Pei-ying’in kendisine Shilin Bölgesindeki Bixi Patikasında araştırmaya değer “özel küçük bir mantar” bulduğunu söylediğini anlattı. Chou, arkadaşının bir tahta parçasının üzerinde bulduğu bu küçük mantarı üzerinde büyüyen tahta parçası ile birlikte eve götürdüğünü söyledi.

Tayvan’da bulunan büyüleyici mantar
Tayvan’da bulunan büyüleyici mantar

Ancak, oldukça donuk grimsi beyaz renkte bir mantar olduğunu görünce hayal kırıklığına uğradı.  Parlayacağını umarak geceleri tüm ışıkları kapatmayı denedi, ancak bu boşuna bir deneme oldu.

Eric Cho, mantarları nemli tutmak için her gün görev bilinciyle tahta üzerine su püskürttüğünü söyledi. Üç aydan fazla bir süre sonra Eric Cho, 7 Mart’ta tahtada muhteşem mavi renkte yeni bir yavrunun ortaya çıktığını fark etti.

 “Tayvan’da iki yeni Mycena türü” başlıklı bir araştırma makalesine göre, mantarın mavi renginin yalnızca gençlik aşamasında ortaya çıktığını ve olgunluğa eriştiğinde açık maviye veya beyazımsı bir renge dönüştüğünü söyledi.

Eric Cho, 12 Mart’ta mantarın fotoğraflarını iNaturalist’e gönderdi ve 13 Mart’ta web sitesi görüntüleri Twitter hesabında yayınladı. Yayın tarihi itibariyle gönderi 8.422 beğeni, 2.219 retweet ve 307 alıntı retweet topladı.

Tayvan’da bulunan büyüleyici mantar

Mantarlı Yaşam ekibi olarak, ilk fırsatta bu mantarı sitemizde ayrıntılı olarak yazacağımızı bildirmek isteriz.

Dip not: Sitemizde yazılanlar, sadece ve sadece BİLGİLENDİRME amaçlıdır. Mantar toplamak ve tanımlamak kesinlikle uzmanlık gerektiren bir konudur. Sitemizdeki bilgilere göre mantar toplamamanız ve tüketmemeniz önemle duyurulur! Diğer yazılarımıza göz atmak için tıklayınız.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version