Connect with us

Mantar Türleri

Hindi kuyrugu mantarı (Trametes versicolor)

Published

on

Hindi kuyrugu Mantarı-Trametes versicolor-Turkey Tail Mushroom


Taksonomi – Sınıflandırma

Alem: Mantarlar – Fungi

Bölüm : Basidiomycota

Sınıf: Agaricomycetes

Takım: Polyporales

Aile: Polyporaceae

Cins: Trametes

Tür: Trametes versicolor

Hindi kuyrugu-Trametes versicolor, Coriolus versicolor ve Polyporus versicolor sinonim isimleri ile de bilinen, dünya çapında yaygın olarak bulunan bir polipor mantarıdır. ‘Birkaç renk’ anlamına gelen versicolor, farklı renkler sergileyen bu mantarın kolay şekilde tanımlanmasında iyi bir ayıraçtır. T.versicolor-Hindi Kuyruğu mantarı tüm yıl boyunca bulunabilir, ancak en çok yaprak döken ağaçların çıplak olduğu kış aylarında görülür. Bu çok değişken mantar, kütükler ve duran ölü ağaçların yanı sıra düşmüş dallar da dahil olmak üzere esas olarak ölü sert ağaçlarda büyür. Bazı örnekler renklerinde çarpıcı biçimde canlıdır. T.versicolor serttir ve bu nedenle tüketilmez, ancak birçok renk formu nedeniyle çok çekici masa süslemeleri yapılabilir.

T.versicolor- Hindi kuyruğu mantarının ilgi çekici tek yönü, hindi kuyruğuna benzemesi ve çarpıcı renkleri değildir. Son zamanda alternatif tıbba da konu olan bu mantarın, kanseri tedavi ettiği iddiası gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bu iddia, mantarın kendisiyle doğrudan alakalı olmamakla birlikte, mantarın içeriğinde bulunan bir kimyasalın, kanserin bazı belirtilerine karşı faydalı olmasındandır. Bu kimyasal, polisakkarit-K’dir (PSK). Polisakkarit-K, protein bağlı bir polisakkarittir. Mutasyona bağlı kanserlerin etkisini kısmen azaltabileceği yönünde bulgular vardır. Özellikle mide, göğüs ve akciğer kanserleri üzerinde etkili olabileceği düşünülmektedir.

Şapka: Turkey Tail fungus şapkası 10 cm çapa kadar genişleyebilir ve geniş katmanlı şekilde mantar gelişebilir. Bu görkemli mantar üst üste kümeler halinde bulunabilirler.

Hindi kuyrugu mantarı
Hindi kuyrugu mantarı

Trametes versicolor genellikle kahverengi, tarçın veya kızıl renklerde olmakla birlikte, çok daha farklı renklerde de olabilirler. Farklı renkler iç içe geçmiş şekilde birbirlerinden ayrılırlar. Yüzeyi kadifemsi ve kabarık dokudadır. Şapka altı genelde beyazımsı, krem rengi gibi daha açık renklerde olur.

Hindi kuyrugu mantarı
Hindi kuyrugu

T.versicolor, Karadeniz bölgesi  ormanlarında en sık rastlanan mantar türlerinden biridir. Görünüş itibariyle hindi kuyruğunu andırması sebebiyle, Turkey Tail Fungus yani Hindi kuyruğu mantarı olarak isimlendirilmiştir.

Hindi kuyrugu mantarı
Hindi kuyrugu mantarı

Koku: Belirgin bir kokusu veya tadı yoktur.

Spor Baskısı: Spor baskısı rengi beyazdır. Sporlar kavisli silindirik (sosis benzeri!), pürüzsüz, 4-6 x 1.5-2.5µm boyutlarında ve inamiloiddir.         

Habitat: Ölü ve sert ağaçların kabuklarında, kütüklerinde ve kozalaklı ağaçlarda büyürler. Göz alıcı ve ilginç renkleriyle kolayca göze çarparlar. Bu ince ve kösele gibi sert ağaç mantarı, genellikle ölü veya ayakta durmaya çalışan yaşlanmış ağaçlarda oluşur. En yaygın olarak kayın ve meşe gibi sert ağaçlarda, ölü kütükler  üzerinde veya çürümeye yüz tutmuş canlı ağaçların çürük ahşabında parazit olarak çoğalırlar.

Mevsim: T.versicolor mantarını yılın her ayında bulmak mümkündür, fakat  sonbahar aylarında, yani sporlarını yaydığı ayda daha çok görülürler.

Yenilebilirlik ve Toksisite: Hindi kuyrugu mantarı, zehirsiz bir mantar olduğu bilinse de, çok isteseniz de yiyemeyecek kadar sert ve kösele gibi yapıdadır. Ancak, kurutulup çayı yapılarak şifa amaçlı kullanılabilinir.

Ek bilgiler:

HİNDİ KUYRUĞU MANTARI ve ÇAYI

Hindi kuyrugu mantarı; T.versicolor dünyada yaygın olarak bulunur. Kanserle müadelede yardımcı olma özelliği nedeniyle, hindi kuyruğu mantarı üzerine bir çok bilimsel araştırma yapılmıştır ve reishi, cordyceps ve maitake gibi diğer tıbbi mantarlarla birlikte listenin en üstünde yer almaktadır. Hindi kuyruğu mantarı Çin halkı tarafından yüzyıllardır çay gibi demlenerek tüketilir. Grip ve soğuk algınlığında, kemoterapi gören hastaların bağışıklık sistemlerini desteklemekte, göğüs kanseriyle mücadelede, çeşitli enfeksiyonların tedavisinde, sindirim sorunları tedavisinde ve HIV-AIDS hastalarında etkili ve faydalı sonuçlar sunan bir mantardır. Hindi kuyruğu mantarı, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir.Bu nedenle hindi kuyruğu mantarından elde edilen özütler yararlı olabilir. Psp olarak adlandırılan bu özütün, HIV virüsünün çoğalmasıyla önlenebilecek bir antiviral ajan olduğu belirtilen araştırmalar mevcuttur. Hindi kuyruğu mantarı yenilebilir olmamasına rağmen oldukça sert dokulu bir mantardır, bu yüzden kapsül biçiminde toz olarak yada çay şeklinde sunulmaktadır.

HİNDİ KUYRUĞU MANTARI ÇAY TARİFİ

Hindi kuyruğu mantarı için birçok tarif bulabilirsiniz. Bağışıklık güçlendirici etkiyi elde etmek için günde bir ila iki su bardağı yaptığınız çayı tüketebilirsiniz. Güzel bir lezzet elte etmek için en iyi oran beş birim suya bir birim mantar koymaktır. Aşağıdaki tarifte beş su bardağı suya bir bardak mantar denk gelecek şekilde ekleme yapacağız;

1 su bardağı doğranmış hindikuyruğu mantarı,

5 su bardağı arıtılmış su,

1 çay kaşığı bal

1 damla limon yağı

Mantarları minik parçalır halinde kesin ve ocak üzerindeki büyük bir kap suya ekleyin. Kaynayıncaya kadar yüksek ateşte, sonrasında 1 saat kısık ateşte kaynatın. Elde ettiğiniz karışımı süzgeçten geçirin, yarım çay kaşığı taze ezilmiş zerdeçalı ve balı ilave edin ve karıştırın. Ek lezzet için, badem sütü, bir damla tarçın,zencefil veya limon yağı yada tatlandırıcı ilave edebilirsiniz.

DİKKAT !!!!!

Hindi Kuyruğu Mantarının Riskleri: Özellikle hamileyseniz veya çocuk emziriyorsanız veya herhangi bir hastalıkla ilgili bir durumunuz varsa, tıbbi amaçlarla herhangi bir yeni yiyecek kullanmadan önce doktorunuzla görüşmek en iyisidir. Bazı kişilerde mide-bağırsak problemlerine neden olabilir (İshal, koyu renk dışkı yada tırnak renklerinde koyulaşma gibi). Hindi kuyruğu mantarını tüketirken herhangi bir olumsuz etki veya rahatsızlık fark ederseniz, derhal kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Dip not: Sitemizde yazılanlar, sadece ve sadece BİLGİLENDİRME amaçlıdır. Mantar toplamak ve tanımlamak kesinlikle uzmanlık gerektiren bir konudur. Sitemizdeki bilgilere göre mantar toplamamanız ve tüketmemeniz önemle duyurulur! Diğer yazılarımıza göz atmak için tıklayınız.

GALERİ

Güzel mantar görselleri ve bilgiler için Mantarlı Yaşam- Mantar Avcıları Facebook Grubumuzu da ziyaret edebilirsiniz. Web Sitemizde emeği olan herkese çok teşekkür ederiz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mantar Türleri10 saat ago

Hoş Kozalakebesi Mantarı (Strobilurus esculentus)

Mantar Türleri1 gün ago

Hoş İçikınalı Mantar (Melastiza cornubiensis)

Hygrocybe2 gün ago

Sırlı Mummantarı (Hygrocybe singeri)

Mantar Türleri4 gün ago

Yalancı Göbek Mantarı (Morchella pseudoviridis)

Hymenochaetaceae4 gün ago

Küme Kırçıllı Mantarı (Inonotus glomeratus)

Agaricaceae1 hafta ago

Gözenekmantarı (Tulostoma brumale)

Hymenochaetaceae2 hafta ago

Çamkavı Mantarı (Porodaedalea pini)

Microstoma2 hafta ago

Aloyalı Mantarı (Microstoma protractum)

Fuscoporia2 hafta ago

Tüylü Dalkürkü Mantarı (Fuscoporia torulosa)

Mantar Türleri2 hafta ago

Kuşaklı Beyaz Boynuz Mantarı (Staheliomyces cinctus)

Lepista3 hafta ago

Çakır Cincile Mantarı (Lepista panaeolus)

Mantar Türleri3 hafta ago

Kirpikli Kırmızı Fincan Mantarı (Scutellinia kerguelensis)

Galerina3 hafta ago

Benli Galerina (Galerina graminea)

Inocybaceae3 hafta ago

Yıldızkümbet Mantarı (Inocybe asterospora)

Mantar Türleri3 hafta ago

Huş Kirmiti (Russula betularum)

Clitopilus4 hafta ago

Çukur Unmantarı (Clitopilus cystidiatus)

Infundibulicybe4 hafta ago

Akdeniz Ebişkesi (Infundibulicybe mediterranea)

Lentinus1 ay ago

Saçaklı Kaplanmantarı (Lentinus crinitus)

Cortinariaceae1 ay ago

Tüy Örümcekmantarı (Cortinarius glaucopus)

Auriculariaceae1 ay ago

Kıvrık Karabeyin Mantarı (Exidia glandulosa)

Agaricaceae1 ay ago

Sarı Kirpik Mantarı (Floccularia luteovirens)

Fomitiporia1 ay ago

Robust Braket Mantarı (Fomitiporia robusta) 

Mantar Türleri1 ay ago

Yoz Cüceyelpaze Mantarı (Sarcomyxa serotina)

Boletaceae1 ay ago

Biberlibolet (Chalciporus piperatus)

Amanitaceae1 ay ago

Ak Sümüklükafa Mantarı (Zhuliangomyces illinitus)

Camillea2 ay ago

Sigara İzmariti Mantarı (Camillea leprieurii)

Mantar Türleri2 ay ago

İçikınalı Mantar (Melastiza chateri)

Crepidotaceae2 ay ago

Acur Ayaksız Mantarı (Crepidotus mollis)

Lyophyllaceae2 ay ago

Sütperisi Mantarı (Ossicaulis lignatilis)

Mantar Türleri2 ay ago

Yersakalı Mantarı (Pterula multifida)

Lenzites2 ay ago

Lamelli Huş Poliporu (Lenzites betulinus)

Armillaria2 ay ago

Hardal Balmantarı (Armillaria sinapina)

Entolomataceae2 ay ago

Öz Narinşapka Mantarı (Rhodocybe asyae)

Bankeraceae2 ay ago

Kabukağlayan Mantarı (Hydnellum concrescens)

Entolomataceae2 ay ago

Has Narinşapka Mantarı (Rhodocybe asanii)

Albatrellaceae2 ay ago

Gönmantarı (Scutiger pes-caprae)

Mantar Türleri2 ay ago

Peslivan Mantarı (Pseudoclitocybe cyathiformis)

Agaricaceae3 ay ago

Çakalosuruğu Mantarı (Lycoperdon excipuliforme)

Mantar Türleri3 ay ago

Akkarakız Mantarı (Tricholoma album)

Amanita3 ay ago

İrisiğilli Kese Mantarı (Amanita magniverrucata)

Amanitaceae3 ay ago

Başlı Duvakluca Mantarı (Saproamanita codinae)

Cortinariaceae3 ay ago

Vişne Örümcekmantarı (Cortinarius violaceus)

Mutinus3 ay ago

Kızıl Kokarboynuz Mantarı (Mutinus ravenelii)

Amanita3 ay ago

Şampanyakese Mantarı (Amanita crenulata)