Connect with us

Mantar Türleri

Anadolu Karasüngeri (Melanogaster anatolicus)

Published

on

Melanogaster anatolicus – Anadolu Karasüngeri


Taksonomi – Sınıflandırma

Alem: Mantarlar – Fungi

Bölüm: Basidiomycota

Sınıf: Agaricomycetes

Takım: Boletales

Alt Takım: Paxillineae

Aile: Paxillaceae

Cins: Melanogaster

Tür: Melanogaster anatolicus

Melanogaster anatolicus, 29 Haziran 2023 tarihinde yayımlanan resmi bir makale ile dünyaya ilk kez Türkiye’den duyurulmuş Melanogaster cinsine mensup bir mantardır. Mantar ilk kez 2018 yılında bulunmuş olup, 2018-2023 yılları arasında, benzer habitatlardan toplanan örnekler, Doç Dr Oğuzhan Kaygusuz’un , Prof Dr İbrahim Türkekul ve İspanya’dan Prof Dr Gabriel Moreno ile birlikte yaptığı çalışmalarının neticesinde, 2023 yılı Haziran ayında resmen kayıt altına alınmıştır.

Melanogaster anatolicus, morfolojik olarak düzensiz, geniş yapısı ile ve geniş basidiosporları (Qm = 1.8), geniş bir tepe noktası, farklı şekil ve boyutta peridiopellis ve dermatocystidium ile karakterize edilir ve Cedrus libani altında büyür. ITS ve LSU dizilerine göre, yeni tür genetik olarak bilinen diğer Melanogaster türlerinden oldukça farklıdır.

Morfolojik (Makroskobik) Özellikleri: Basidiomata 35 –100 mm genişliğinde, hipojeöz veya yarı hipojeöz, subglobose veya düzensiz yumrulu, dışı buruşuk, çoğunlukla düzensiz bir şekil gösteriyor, hafif loblu, sıklıkla düzensiz bir apikal çöküntü ile, ara sıra içe doğru kıvrılmış.

Melanogaster anatolicus

Yüzey pürüzsüz, hafif kadifemsi, sıklıkla çatlaklı, önce açık kızıl sarısı ila açık sarımsı kahverengi, sonra krem ​​sarısı ila mat veya donuk sarımsı kahverengi ila toprak sarısı kahverengi, havaya maruz kalan alanlarda koyulaşma; yanal olarak düzenlenmiş koyu kahverengi veya koyu rizomorflar, basit veya kümelenmiş. Gleba parlak jelatinimsi, olgunlaştığında genel olarak siyah, hücreler glebal odacıklarının duvarlarında köşeli ila küremsi arası olan düzensiz belirgin beyazımsı damarlarla sınırlandırılmış, genellikle kesildiğinde mürekkep lekesi görünümü gösteren parlak koyu siyah bir sıvı sızdırıyor.

Melanogaster anatolicus

Peridyum 150–360 μm kalınlığında, iki tür elementten oluşur: Peridiopellis 27,5–75(–90) × 4,5–13,5 μm, göze çarpan dik hiflere sahip iç içe geçmiş paralel hiflerden oluşur, şekli çok değişken: kıvrımlı-silindirik , uzunlamasına silindirik, silindirik klavat ila fusiform arasında, lageniform, genellikle düzensiz şekilli, pürüzsüz, ince ila hafif kalın cidarlı, bazen eşit şekilde çözünmüş soluk sarımsı kahverengi hücre içi pigment ile. Dermatocystidium 40–110(–135) × 6–30(–48) μm, çeşitli şekiller, fusiform ila ventricose-fuziform, küt ila akut tepe noktası, bazen hifa benzeri bir taban ile; geniş utriformdan dar lageniforma geniş lageniforma, kısadan uzuna boyunlu veya geniş tepeli, kalın duvarlı, eşit şekilde çözünmüş soluk kahverengi hücre içi pigmentli. Gleba 150 – 850 μm kalınlıkta, küremsi ilâ küremsi ila düzensiz elipsoid hücrelerden oluşan katmanlardan oluşur, jelatinleşmiş, hafif kalın çeperli damarlardan ayrılır.

Melanogaster anatolicus

Koku: Ayırt edici olmamakla birlikte, olgun örneklerde kokunun biraz asidik olduğu bildirilmiştir.

Mikroskobik Özellikleri:  Basidiosporlar (6,3–)6,7–11,5(–12,0) × (4,1–)4,4–6,0(–6,4) μm, Lm × Wm = 8,9 × 5,0 μm, Q = (1,4 ‒)1,5 ‒ 2,1(‒ 2,3), Qm = 1.8, çoğunlukla dikdörtgen ila geniş fuziform, bazen elipsoid veya silindir altı, pürüzsüz, kalın duvarlı, %3 KOH içinde sarımsı kahverengi ila kahverengi ila koyu kahverengi. Basidia 25,0 – 35,0 (– 40,0) × 5,9 – 8,0 μm boyutlarında olup, dar klavat ila klavat, uzun ve kıvrımlı bir saplı, çoğunlukla 4 sporlu, bazen 2 sporlu, kısa silindirik sterigmatalı, ince cidarlı ve hiyalindir. Basidioller çok sayıda, 15,0 – 35,0 (– 40,5) × 4,5 – 8,5 μm, klavat ila subklavat veya esnek, bazen mukronat ila belirgin subkapitat tepe noktası, ince duvarlı. İncelenen tüm parçalarda mevcut kelepçe bağlantıları mevcuttur.   

Habitat: Toplu halde veya bazen küçük gruplar halinde bulunurlar. Tür, hipoje veya yarı hipoje olup çoğunlukla yüksek rakımlarda (1 000 – 1 700 m) büyürler. Her zaman kalsiyum açısından zengin killi tınlı topraklarda yetişen Cedrus liban yani Toros Sediri altında bulunurlar.     

Mevsim: Mayıs sonundan Ağustos ayı sonuna kadar sezonu sürer.

Yenilebilirlik ve Toksisite: Yenilebilirliği ile ilgili net bir bilgi henüz bilinmemekle birlikte, mantarın zehirli olmadığı bilgisine ulaşılmıştır.

Ek bilgiler: Melanogaster anatolicus filogenetik ve morfolojik olarak M. broomeanus ve M. variegatus ile akrabadır. Bununla birlikte, Melanogaster broomeanus ve Melanogaster variegatus, biraz daha küçük basidiosporlara (sırasıyla 6.0–8.4 × 3.5–4.0 μm ve 7.5–10.3 × 5.0–7.5 μm) sahip olmasıyla M. anatolicus’tan farklıdır. M. anatolicus’a benzer diğer Avrupa türleri Melanogaster luteus ve Melanogaster rivularis’tir. Basidiomata ve basidiosporların daha küçük boyutları ve M. luteus ile M. rivularis’in farklı büyüme habitatları, onları M. anatolicus’tan açıkça ayırır. Mikroskobik olarak, M. anatolicus’un basidiospor boyutları, M. ambiguous (8–17 × 5.5–8.5 µm), M. intermedius (11–13 × 7.4–8 µm) ve M. eurysperm (12–15 × 8–11 μm) gibi Melanogaster türlerinin sporlarından açıkça daha küçüktür.

Türk mikolog ve bilim insanı Doç Dr Oğuzhan Kaygusuz’un keşfettiği ve dünyaya ilk kez Türkiye’den duyurduğu mantarlar; Inocybe kusadasiensis (Adalıkümbet Mantarı), Inocybe viscida (Kaygankümbet Mantarı), Volvariella turcica (Anadolu Yumurta Mantarı),  Pluteus anatolicus (Anadolu Çıtkırdısı), Lepiota cremea (Anadolu Pullu Mantarı), Pluteus mediterraneus (Zeytin Mantarı), Pluteus lauracearum (Defne Mantarı), Pluteus vellingae (Vellinga Çıtkırdısı), Pseudosperma pamukkalense (Pamukkale Mantarı) ve Melanogaster anatolicus (Anadolu Karasüngeri) olarak sıralanabilir.

Mantarlı Yaşam ekibi olarak Oğuzhan Kaygusuz hocamıza, desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyor, çalışma hayatında başarılar diyoruz.

Dip not: Sitemizde yazılanlar, sadece ve sadece BİLGİLENDİRME amaçlıdır. Mantar toplamak ve tanımlamak kesinlikle uzmanlık gerektiren bir konudur. Sitemizdeki bilgilere göre mantar toplamamanız ve tüketmemeniz önemle duyurulur! Diğer yazılarımıza göz atmak için tıklayınız.

GALERİ

Güzel mantar görselleri ve bilgiler için Mantarlı Yaşam- Mantar Avcıları Facebook Grubumuzu da ziyaret edebilirsiniz. Web Sitemizde emeği olan herkese çok teşekkür ederiz.

Amanita1 gün ago

İrisiğilli Kese Mantarı (Amanita magniverrucata)

Amanitaceae5 gün ago

Başlı Duvakluca Mantarı (Saproamanita codinae)

Cortinariaceae7 gün ago

Vişne Örümcekmantarı (Cortinarius violaceus)

Mutinus2 hafta ago

Kızıl Kokarboynuz Mantarı (Mutinus ravenelii)

Amanita2 hafta ago

Şampanyakese Mantarı (Amanita crenulata)

Mantar Türleri2 hafta ago

Kızıl Pulbaş Mantarı (Pholiota alnicola)

Gomphaceae3 hafta ago

İri Mortopaç Mantarı (Gomphus crassipes)

Aspergillaceae3 hafta ago

Divane Asper Mantarı (Aspergillus tubingensis)

Gomphaceae3 hafta ago

Tellice Mantarı (Ramaria flava)

Britzelmayria4 hafta ago

Çit Pulcuklu Mantar (Britzelmayria multipedata)

Hygrocybe4 hafta ago

Bal Mummantarı (Hygrocybe reidii)

Agaricaceae4 hafta ago

Solguntellice Mantarı (Ramaria pallida)

Mantar Türleri1 ay ago

Kızılkenet Mantarı (Pycnoporus cinnabarinus)

Mantar Türleri1 ay ago

İri İztutan Mantarı (Paxillus obscurisporus)

Elaphomyces1 ay ago

Benli İçikara Mantarı (Elaphomyces granulatus)

Gomphidiaceae1 ay ago

Kaygan Gabaramantarı (Gomphidius glutinosus)

Boletaceae2 ay ago

Enginsüngercik Mantarı (Rubroboletus pulchrotinctus)

Agaricaceae2 ay ago

Hosmantarı (Lycoperdon echinatum)

Amanita2 ay ago

Uzak Doğu Sezar Mantarı (Amanita caesareoides)

Hypsizygus2 ay ago

Kahve Kırkkafa Mantarı (Hypsizygus tessulatus)

Hymenogaster2 ay ago

Kaba Papazküre Mantarı (Hymenogaster griseus)

Boletaceae2 ay ago

Gri Sap Örgübacak (Leccinum cyaneobasileucum)

Hydnangiaceae2 ay ago

Çam Düzenbazı (Laccaria trichodermophora)

Boletaceae2 ay ago

Karakalpak Mantarı (Strobilomyces strobilaceus

Hebeloma2 ay ago

Meşe Turpkokan (Hebeloma quercetorum)

Inocybaceae2 ay ago

Çırpıkümbet Mantarı (Inocybe lacera)

Genel2 ay ago

Çatlakyumurta Mantarı (Gyroporus castaneus)

Boletaceae2 ay ago

Oktavyan Mantarı (Octaviania asterosperma)

Cortinariaceae2 ay ago

Akça Örümcekmantarı (Cortinarius variegatus)

Agaricaceae2 ay ago

Sarıçalan Mantarı (Agaricus iodosmus)

Bankeraceae2 ay ago

Turuncuağlayan Mantar (Hydnellum aurantiacum)

Boletaceae3 ay ago

Bahçeboleti (Hortiboletus bubalinus)

Genel3 ay ago

GDPR Gizlilik Politikası

Mantar Türleri3 ay ago

Gevrek Süngermantarı (Suillus spraguei)

Abortiporus3 ay ago

Karanfilmantarı (Abortiporus biennis)

Mantar Türleri3 ay ago

Yer yumurtamantarı (Volvariella surrecta)

Mantar Türleri3 ay ago

Aslan Çıtkırdı Mantarı (Pluteus leoninus)

Asterophora3 ay ago

Mantareniği (Asterophora parasitica)

Bondarzewia3 ay ago

Yanıktere Mantarı (Bondarzewia mesenterica)

Boletaceae3 ay ago

Tapa Bolet Mantarı (Boletus barrowsii)

Mantar Türleri3 ay ago

Gölgeli Çıtkırdı Mantarı (Pluteus umbrosus)

Inocybaceae3 ay ago

Utangaçmantar (Inocybe godeyi)

Agaricaceae3 ay ago

Pullu Kızıl Mantarı (Agaricus impudicus)

Amanita4 ay ago

Keseli Peri Mantarı (Amanita alseides)