Connect with us

Agaricaceae

Kısaşalvarlı Mantar (Leucocoprinus cepistipes)

Published

on

Leucocoprinus cepistipes – Kısaşalvarlı Mantar


Taksonomi – Sınıflandırma

Alem: Mantarlar – Fungi

Bölüm: Basidiomycota

Sınıf: Agaricomycetes

Takım: Agaricales

Aile: Agaricaceae

Cins: Leucocoprinus

Tür: Leucocoprinus cepistipes

Leucocoprinus cepistipes (bazen cepaestipes olarak ta yazılır), Agaricaceae familyasından beyaz etli , küçük, görseli hoş, yenilebilir bir mantar türüdür. Tipik olarak talaş gibi ağaç döküntülerinde bulunur. Ancak, saksı bitkilerinde veya seralarda da büyüyebilir. Tipik özellikleri arasında ince ölçekli çan şeklinde bir şapkasının olması, kısmi bir örtü ve tutulduğunda, berelendiğinde sarıdan kahverengiye kadar olabilen renk değişimi gösterilebilir.

İlk olarak 1796’da İngiliz doğa bilimci James Sowerby tarafından Agaricus cepistipes veya ‘cepaestipes’ olarak sınıflandırılmıştır. Bu mantar yüzyıllar boyunca birçok kez sınıflandırıldı veya aynı tür olduğu tespit edilen diğer sınıflandırılmış gözlemlerle birleştirildi, bu nedenle bu mantarın birçok eşanlamlısı vardır (bir sonraki parağrafa bak ), ancak bugün bu isimlerden çok azı kullanılmaktadır. 1889’da Fransız mikolog Narcisse Théophile Patouillard tarafından Leucocoprinus cepistipes olarak yeniden sınıflandırılmıştır. İncelenen örnekler Mart ve Nisan 1889’da Karayipler’deki Martinik adasından eski, çürümüş bir hindistancevizi ağacı gövdesinde bulunmuştur.

Birçok sinonim ismi olan bir mantardır. Bunlar; Agaricus cepistipes (1796), Coprinus cepistipes (1821), Lepiota cepistipes (1871), Mastocephalus cepistipes (1891), Hiatula cepistipes (1934), Leucoagaricus cepistipes(2016), Agaricus praealtus (1792), Lepiota cepistipes var. praealta (1910), Agaricus luteus(1796), Agaricus cepistipes var. luteus (1801), Lepiota cepistipes var. lutea (1886), Sclerotium mycetospora (1822), Agaricus rorulentus (1862), Lepiota rorulenta (1887), Mastocephalus rorulentus (1891), Lepiota cepistipes var. rorulenta (1961), Leucocoprinus cepistipes var. rorulentus (1980), Agaricus sordescens (1868), Lepiota sordescens (1887), Mastocephalus sordescens (1891), Lepiota cepistipes var. sordescens (1961), Agaricus cheimonoceps (1868), Lepiota cheimonoceps (1887), Mastocephalus cheimonoceps (1891), Lepiota cepistipes var. cheimonoceps (1961), Leucocoprinus cheimonoceps (1986), Agaricus cepistipes var. nigrescens (1886), Lepiota cepistipes var. hiatuloides (1961), Leucocoprinus cepistipes var. hiatuloides (1987), Leucocoprinus cepistipes f. macrosporus (1986), Leucocoprinus cepistipes var. pseudofarinosus (2004) olarak sıralanabilir.

Spesifik sıfat cepistipes (veya cepaestipes), soğan anlamına gelen Latince cepae’den türetilirken, stipes sap anlamına gelir, yani ‘”soğan sapı” demektir. Bu, Leucocoprinus türlerinin küçük bir soğanı andıran soğanlı tabanına bir göndermedir.

Şapka: L.cepistipes şapkası 3–9 cm genişliğinde olup, beyaz renklidir. Ancak, merkezde bir umbo çevresinde yoğunlaşmış daha koyu olabilen bir bölge bulunur. Mantarın şapkası önce dar oval, sonra konik çan şeklinde ve son olarak geniş dışbükey ila düz dışbükey veya nadiren de düz olur. Şapka merkezindeki küt umbo olgunlaştığında belirginleşir. Şapka yüzeyi rengi saf beyazdan grimsi beyaza kadar olabilir. Merkezde daha koyu, toz halinde, yumuşak, beyazımsı pullar ve granüller bulunur. Şapka kenarları biraz içe doğru kıvrılmış, çizgili ve yarıklı, genellikle dağınık örtü parçaları asılmış gibi görüntü verir..

Eti ince, yumuşak ve şapkası gibi beyaz renklidir.

Leucocoprinus cepistipes

Lameller: Genellikle beyaz renkli lameller olgunlaşma ile pembemsi kahverengiye dönüşebilir. Sık ve saptan bağımsızdırlar.

Leucocoprinus cepistipes

Gövde-Sap: 6-9 cm boyunda ve 4-10 mm kalınlıkta olan sap, silindirik, düz ila kıvrımlı, içi boş, tepeye doğru incelen, üst kısımda beyaz zarsı bir yüzük bulundurur. Bu yüzük çok kısa bir zaman sonra düşüp kaybolur. Biraz soğanımsı bir tabanı ve bazen dağınık yumuşak toz kalıntıları vardır. Sap rengi beyaz (Hafif sarı veya pembemsi kahverengi renk değiştirebilir), yüzeyi ise pürüzsüz ila nadiren budaksı görünümlüdür.

Leucocoprinus cepistipes

Koku: Koku belirsiz ve ayırt edici değildir.

Spor Baskısı: Spor baskısı rengi beyazdır. Sporlar 8.5-11 × 5.5-6.8 μm boyutlarında, elipsoid, hiyalin ve pürüzsüzdür. Basidia 25-30 × 9-13 μm boyutlarda klavat, dört sterigmatalı, Cheilocystidia ise 35-60 × 12-18 μm boyutlarında klavat ila mukronat, uzun, esnek boyunlu, ince cidarlı ve pürüzsüzdür.

Habitat: Bu tür özellikle ağaç kabuğu yataklarında yetişmesiyle dikkat çekmektedir. Doğal ormanlık alanlardaki yaprak veya odunsu döküntüler arasında, ekili topraklarda, golf alanlarında, parklarda, bahçelerde, saksılarda ve seralarda dağınık ila kümelenmiş halde büyürler.

Türün Türkiye kaydı, ilk kez 2017 yılında, Prof Dr Abdullah Kaya ve Dr Yasin Uzun hocalarımız tarafından, Rize – Ardeşen ilçesinden toplanan örnekler kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışma ile Turkiye’de bu cinsin mevcut takson sayısı yediye çıkarılmış, tür Türkiye mikobiyotasına yeni kayıt olarak eklenmiştir. Kendilerine teşekkür ediyor, başarılarının daim olmasını diliyoruz.(https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/475612).

Mevsim: Yaz – Sonbahar.

Yenilebilirlik ve Toksisite: Tür yenilebilir bir mantardır, ancak toplamaya değecek kadar lezzetli değildir.

Ek bilgiler: Leucocoprinus cepistipes diğer bazı agaricoid, lepiotoid ve koprinoid taksonlarla bazı benzerlikler göstermiştir. Örneğin Leucocoprinus brebissonii, L. birnbaumii, L.cretatus ve L. lilacinogranulosus türleri ile karıştırılması olasıdır. Bunların arasında, L. brebissoni doğada serbestçe yetişir, genellikle sert ağaç ormanlarında yaprak çöplerinde bulunur ve koyu kahverengi diskleri ve skuamülleri vardır. L. cretatus, kar beyazı ve güçlü bir şekilde flokoz şapka ve sap ile farklılık gösterir.L. lilacinogranulosus, pembe ila leylak pulları ve konrenkli bir disk ile farklılık gösterir. Aynı şekilde, L. birnbaumii parlak sarı, ince pullu, çan şeklinde, çizgili şapka, ince, yüzük benzeri bir oluşum ve serbest, sarımsı lamelleri ile kolayca ayırt edilir. 

Dip not: Sitemizde yazılanlar, sadece ve sadece BİLGİLENDİRME amaçlıdır. Mantar toplamak ve tanımlamak kesinlikle uzmanlık gerektiren bir konudur. Sitemizdeki bilgilere göre mantar toplamamanız ve tüketmemeniz önemle duyurulur! Diğer yazılarımıza göz atmak için tıklayınız.

GALERİ

Güzel mantar görselleri ve bilgiler için Mantarlı Yaşam- Mantar Avcıları Facebook Grubumuzu da ziyaret edebilirsiniz. Web Sitemizde emeği olan herkese çok teşekkür ederiz.

Continue Reading
Amanita1 gün ago

İrisiğilli Kese Mantarı (Amanita magniverrucata)

Amanitaceae5 gün ago

Başlı Duvakluca Mantarı (Saproamanita codinae)

Cortinariaceae7 gün ago

Vişne Örümcekmantarı (Cortinarius violaceus)

Mutinus2 hafta ago

Kızıl Kokarboynuz Mantarı (Mutinus ravenelii)

Amanita2 hafta ago

Şampanyakese Mantarı (Amanita crenulata)

Mantar Türleri2 hafta ago

Kızıl Pulbaş Mantarı (Pholiota alnicola)

Gomphaceae3 hafta ago

İri Mortopaç Mantarı (Gomphus crassipes)

Aspergillaceae3 hafta ago

Divane Asper Mantarı (Aspergillus tubingensis)

Gomphaceae3 hafta ago

Tellice Mantarı (Ramaria flava)

Britzelmayria4 hafta ago

Çit Pulcuklu Mantar (Britzelmayria multipedata)

Hygrocybe4 hafta ago

Bal Mummantarı (Hygrocybe reidii)

Agaricaceae4 hafta ago

Solguntellice Mantarı (Ramaria pallida)

Mantar Türleri1 ay ago

Kızılkenet Mantarı (Pycnoporus cinnabarinus)

Mantar Türleri1 ay ago

İri İztutan Mantarı (Paxillus obscurisporus)

Elaphomyces1 ay ago

Benli İçikara Mantarı (Elaphomyces granulatus)

Gomphidiaceae1 ay ago

Kaygan Gabaramantarı (Gomphidius glutinosus)

Boletaceae2 ay ago

Enginsüngercik Mantarı (Rubroboletus pulchrotinctus)

Agaricaceae2 ay ago

Hosmantarı (Lycoperdon echinatum)

Amanita2 ay ago

Uzak Doğu Sezar Mantarı (Amanita caesareoides)

Hypsizygus2 ay ago

Kahve Kırkkafa Mantarı (Hypsizygus tessulatus)

Hymenogaster2 ay ago

Kaba Papazküre Mantarı (Hymenogaster griseus)

Boletaceae2 ay ago

Gri Sap Örgübacak (Leccinum cyaneobasileucum)

Hydnangiaceae2 ay ago

Çam Düzenbazı (Laccaria trichodermophora)

Boletaceae2 ay ago

Karakalpak Mantarı (Strobilomyces strobilaceus

Hebeloma2 ay ago

Meşe Turpkokan (Hebeloma quercetorum)

Inocybaceae2 ay ago

Çırpıkümbet Mantarı (Inocybe lacera)

Genel2 ay ago

Çatlakyumurta Mantarı (Gyroporus castaneus)

Boletaceae2 ay ago

Oktavyan Mantarı (Octaviania asterosperma)

Cortinariaceae2 ay ago

Akça Örümcekmantarı (Cortinarius variegatus)

Agaricaceae2 ay ago

Sarıçalan Mantarı (Agaricus iodosmus)

Bankeraceae2 ay ago

Turuncuağlayan Mantar (Hydnellum aurantiacum)

Boletaceae3 ay ago

Bahçeboleti (Hortiboletus bubalinus)

Genel3 ay ago

GDPR Gizlilik Politikası

Mantar Türleri3 ay ago

Gevrek Süngermantarı (Suillus spraguei)

Abortiporus3 ay ago

Karanfilmantarı (Abortiporus biennis)

Mantar Türleri3 ay ago

Yer yumurtamantarı (Volvariella surrecta)

Mantar Türleri3 ay ago

Aslan Çıtkırdı Mantarı (Pluteus leoninus)

Asterophora3 ay ago

Mantareniği (Asterophora parasitica)

Bondarzewia3 ay ago

Yanıktere Mantarı (Bondarzewia mesenterica)

Boletaceae3 ay ago

Tapa Bolet Mantarı (Boletus barrowsii)

Mantar Türleri3 ay ago

Gölgeli Çıtkırdı Mantarı (Pluteus umbrosus)

Inocybaceae3 ay ago

Utangaçmantar (Inocybe godeyi)

Agaricaceae3 ay ago

Pullu Kızıl Mantarı (Agaricus impudicus)

Amanita4 ay ago

Keseli Peri Mantarı (Amanita alseides)