Connect with us

Boletaceae

Meyboleti (Imleria badia-Boletus badius)

Published

on

Imleria badiaMeyboleti


Taksonomi – Sınıflandırma

Alem: Mantarlar – Fungi

Bölüm : Basidiomycota

Sınıf: Agaricomycetes

Takım: Boletales

Aile: Boletaceae

Cins: Imleria

Tür: Imleria badia

Meyboleti (Imleria badia), Boletus castaneus ß badius Fr.  (1818), Boletus castaneus var.  badius (Fr.) Fr.  (1828), Boletus badius (Fr.) Fr.  (1832), Rostkovites badia (Fr.) P.Karst.  (1881), Viscipellis badia (Fr.) Quél.  (1886), Ixocomus badius (Fr.) Quél.  (1888), Suillus badius (Fr.) Kuntze (1898), Xerocomus badius (Fr.) E.-J. Gilbert (1931) sinonim isimleri ile de bilinen Boletaceae ailesinden bir mantardır. Dünyada yaygın olarak bilinen İngilizce ismi ise “Bay bolete “ dir.

Şapka: 15 cm. çapa kadar büyüyebilen, düzleşmeden önce (genç örneklerde) neredeyse küresel olan şapkası, defne veya kestane renklidir. Büyük, pürüzsüz, koyu kahverengi veya kestane rengi başlığıyla Imleria badia’yı tanımak zor değildir. Genç örneklerde şapka biraz aşağıdadır. Meyboleti- Bay Bolete şapkası, kesildiğinde, berelendiğinde veya kırıldığında hafif maviye dönen sert, soluk bir ete sahiptir.

Meyboleti (Imleria badia)
Meyboleti (Imleria badia)

Gözenekler: Şapkanın alt tarafında lamellerin yerinde, kesildiğinde, berelendiğinde veya kırıldığında mat maviye dönüşen küçük sarımsı (soluk sarı) gözenekleri vardır. Meyboleti mantarı tüpleri mm. başına 1 ila 2 aralıklıdır.

Meyboleti (Imleria badia)
Meyboleti (Imleria badia)

Gövde-Sap: Tipik olarak 2 ila 3 cm. çapında, olan Bay Bolete Mantarı gövdelerinin yüksekliği 5 ila 15 cm. arasındadır. Sapın içindeki et beyaz veya soluk limon olup, kesildiğinde hafif maviye döner. Sap kısmı, pürüzsüz ve silindirik olup , şapka ile aynı renklidir, ancak daha soluktur. Imleria badia’nın kahverengi çizgisi veya gövdesi, ona çizgili bir görünüm veren ince pamuklu ipliklerle kaplıdır. Halka yoktur ve gövdenin çapı aşağı yukarı eşittir, ancak çoğu zaman hafif kavislidir, özellikle tabana yakındır.

Meyboleti (Imleria badia)
Meyboleti (Imleria badia)

Koku: Ayırt edici bir kokusu ve tadı yoktur.

Spor Baskısı: Spor baskısı zeytin veya zeytin-kahverengisidir. Düzgün sporlar biraz dikdörtgen ila hafif ventrikozdur (ortada yağlı) ve 10–14 x 4–5 µm boyutlarındadır. Basidia (spor taşıyan hücreler) dört sporludur ve 25–35 X 8–10 µm boyutlarındadır. Pleurocystidia (yani tüplerin yüzlerinde bulunan kistidia), 50-60 x 10-14 µm boyutlarında, fuse-şekilli ve ventrikozdur.              

Habitat: Avrupa ve Kuzey Amerika’da bulunan, iğne yapraklı veya karışık ağaçlarda yerde veya çürüyen ağaç kütüklerinde bazen hatrı sayılır miktarlarda yetişen yenilebilir, gözenekli bir mantardır. Ektomikorizal bir mantar olup, genellikle karışık ormanlarda bulunan Bay Bolete -Meyboleti Mantarı, özellikle çam ve diğer kozalaklı ağaçların altında yaygındır, ancak Kayın ve diğer birçok yaprak döken geniş yapraklı ağaçların altında da görülebilir.

Mevsim: Yaz sonundan Sonbahar bitimine kadar görülebilir.

Yenilebilirlik ve Toksisite: İyi yenilebilir bir mantar olarak bilinen ve aranan mantar bir mantardır. Çok lifli olan sap kısmı atılabilir. Büyük bir Bay Bolete Mantarı ile iki kişilik muhteşem bir yemek yapılabilir, çünkü bu mantarlar genellikle epey büyük ve tıknazdır. Ceps, Porcini, King Bolete veya Penny Bun Bolete (Boletus edulis için bilinen tüm yaygın isimler) çağrısı yapan herhangi bir tarifte (Çörek Mantarı yemek tarifleri), Meyboleti Mantarını kullanmak herzaman mümkündür.

Boletus badius bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Lezzeti, daha iyi bilinen akrabası Çörek mantarı (Boletus edulis) kadar olmasa da iyidir. Taze olarak tüketmek için daha genç örneklerin toplanması tavsiye edilir. Olgun ve yaşlı olanları kesip kurutmak daha uygundur. Gözeneklerin suyu emme eğiliminin yüksek olması nedeniyle, kullanmadan önce yıkamaktan ziyade silinmesi önerilir. Çoğu çöreklerin aksine, Imleria badia çiğ olarak da yenebilir (ancak sadece genç mantarlar kullanılmalıdır). Aksi takdirde tereyağında kızartılabileceği gibi et veya balık tariflerinde de kullanılabilir. Mantarlar ayrıca dondurulabilir, kurutulabilir veya elma sirkesi, şarap veya sızma zeytinyağında salamura edilebilir ve daha sonra soslarda veya çorbalarda kullanılabilir. Bay Boletes, önce ince dikey dilimler halinde kesilirse, saklama için çok kolay kuruduğu söylenir, alternatif olarak dilimlenerek veya parçalar halinde doğranıp pişirilerek, daha sonra kullanılmak üzere dondurulabileceği de bildirilmiştir.

Ek bilgiler: Hakiki Çörek Mantarı-Boletus edulis (Cep veya Penny Bun Bolete) bazen koyu kahverengi bir şapkaya sahiptir, ancak soluk gövdesindeki ağsı ağ deseni, onu Bay Bolete – Imleria badia’dan ayırmaya yardımcı olur. Benzer renklere sahip olması sebebiyle Boletus projectellus ile karıştırılabilir, ancak ikinci tür genellikle daha sağlamdır ve ağsı bir sapa sahiptir. Ek olarak Boletus projectellus, Boletaceae’deki en büyük sporlara sahip bolet türüdür ve çapı yaklaşık 30 µm’dur. Bir başka benzerlik de Austroboletus gracilis’tir, ancak bu türün renk değiştirme, berelenince maviye dönme reaksiyonu yoktur ve gözenek yüzeyi başlangıçta pembemsi hale gelmeden önce beyazdır. Boletus subtomentosus ile karıştırılır, lakin bu Bolet türünün mantar gövdeleri daha dar uçlara, daha soluk kahverengi, kuru şapkaya ve berelendiğinde mavi leke bırakmayan daha geniş gözeneklere sahiptir. Kuzeybatı Amerika’da Imleria badia’nın yerini, hem yerde hem de çürümüş ağaçta yetişen benzer Boletıs zelleri almıştır. Avrupa türü Xerocomus bubalinus, Imleria badia ile karıştırılabilir, ancak pembemsi-kırmızı ile yıkanmış daha soluk sarı-kahverengi bir şapkaya sahiptir ve ıslakken yapışkan değildir.

Dip not: Sitemizde yazılanlar, sadece ve sadece BİLGİLENDİRME amaçlıdır. Mantar toplamak ve tanımlamak kesinlikle uzmanlık gerektiren bir konudur. Sitemizdeki bilgilere göre mantar toplamamanız ve tüketmemeniz önemle duyurulur! Diğer yazılarımızagöz atmak için tıklayınız.

GALERİ

Güzel mantar görselleri ve bilgiler için Mantarlı Yaşam- Mantar Avcıları Facebook Grubumuzu da ziyaret edebilirsiniz. Web Sitemizde emeği olan herkese çok teşekkür ederiz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asterophora5 saat ago

Top Mantareniği (Asterophora lycoperdoides)

Mantar Türleri6 gün ago

Mekik Sarıpelte Mantarı (Tremella fuciformis)

Boletaceae1 hafta ago

Badem Süngerciği Mantarı (Suillellus amygdalinus)

Agaricaceae2 hafta ago

Badem Mantarı (Agaricus subrufescens)

Cheimonophyllum3 hafta ago

Akyelpaze Mantarı (Cheimonophyllum candidissimum)

Geopyxis3 hafta ago

Kömür Kuşağzı Mantarı (Geopyxis carbonaria)

Cortinariaceae1 ay ago

Kestane Örümcek mantarı (Cortinarius roseocastaneus)

Mantar Türleri1 ay ago

Ak Pulbaş Mantarı (Pholiota lenta)

Hymenochaetaceae1 ay ago

Karatoynak Mantarı (Tropicoporus linteus)

Agaricaceae1 ay ago

Mini İçikızıl Mantarı (Agaricus micromegethus)

Dacrymyces1 ay ago

Turuncu Altınpelte Mantarı (Dacrymyces chrysospermus)

Lentinus1 ay ago

Delikli Kaplanmantarı (Lentinus arcularius)

Lactifluus2 ay ago

Mavi-Yeşil Sütlümantar (Lactifluus glaucescens)

Lactifluus2 ay ago

Sütübozuk Mantarı (Lactifluus pergamenus)

Lachnaceae2 ay ago

Sarıtas Mantarı (Lachnellula calyciformis)

Leucopaxillus2 ay ago

Ak Hunişapka Mantarı (Leucopaxillus albissimus)

Mantar Türleri2 ay ago

Çizgili Cüceyanak Mantarı (Resupinatus striatulus)

Dumontinia2 ay ago

Çobançanağı Mantarı (Dumontinia tuberosa)

Bolbitiaceae2 ay ago

Çizgili Gübremantarı (Bolbitius reticulatus)

Cortinariaceae2 ay ago

Sarımsı Örümcekmantarı (Cortinarius leucoluteolus)

Cantharellaceae2 ay ago

Tavukbacağı Mantarı (Cantharellus ferruginascens)

Hygrophorus2 ay ago

Mürekkepgaypaşuk Mantarı (Hygrophorus atramentosus)

Cantharellula2 ay ago

Grikambur Mantarı (Cantharellula umbonata)

Mantar Türleri2 ay ago

Dağınık Trişa Mantarı (Trichia decipiens)

Infundibulicybe2 ay ago

Baz Etçe Mantarı (Infundibulicybe alkaliviolascens)

Mantar Türleri2 ay ago

Sebasin Mantarı (Sebacina epigaea)

Mantar Türleri3 ay ago

Dilburanmantarı (Russula turci)

Cortinariaceae3 ay ago

Keçeli Örümcekmantarı (Cortinarius obtusus)

Discina3 ay ago

Kara Dibiburuşuk Mantarı (Discina melaleuca)

Atractosporocybe3 ay ago

Akkaygan Mantarı (Atractosporocybe inornata)

Lepista3 ay ago

Boz Cincile Mantarı (Lepista multiformis)

Mantar Türleri3 ay ago

Hoş Kozalakebesi Mantarı (Strobilurus esculentus)

Mantar Türleri3 ay ago

Hoş İçikınalı Mantar (Melastiza cornubiensis)

Hygrocybe3 ay ago

Sırlı Mummantarı (Hygrocybe singeri)

Mantar Türleri3 ay ago

Yalancı Göbek Mantarı (Morchella pseudoviridis)

Hymenochaetaceae3 ay ago

Küme Kırçıllı Mantarı (Inonotus glomeratus)

Agaricaceae3 ay ago

Gözenekmantarı (Tulostoma brumale)

Hymenochaetaceae3 ay ago

Çamkavı Mantarı (Porodaedalea pini)

Microstoma3 ay ago

Aloyalı Mantarı (Microstoma protractum)

Fuscoporia3 ay ago

Tüylü Dalkürkü Mantarı (Fuscoporia torulosa)

Mantar Türleri4 ay ago

Kuşaklı Beyaz Boynuz Mantarı (Staheliomyces cinctus)

Lepista4 ay ago

Çakır Cincile Mantarı (Lepista panaeolus)

Mantar Türleri4 ay ago

Kirpikli Kırmızı Fincan Mantarı (Scutellinia kerguelensis)

Galerina4 ay ago

Benli Galerina (Galerina graminea)