Connect with us

Basında Mantar

Kav mantarı kan durdurucu

Published

on

Kav mantarı kan durdurucu – Fomes fomentarius

Kav mantarı kan durdurucu
Fomes fomentarius- Kav mantarı
Kav mantarı kan durdurucu
Fomes fomentarius – Tinder (Hoof) fungus

Trakya Üniversitesi Akademisyenlerimiz Kav mantarı kanamayı  daha erken durduran formül geliştirdiler;

Her zaman söylüyoruz Mantar deyip geçmemek lazım. Bu esrarengiz alemin muhteşem organizmalarını mutlaka tanımamız, öğrenmemiz lazım. Gün geçmiyor ki farklı bir mantar türünün insan sağlığına çok faydalarının olduğu haberi çıkmasın. Evet zaman zaman hepimiz böyle haberler duyuyoruz. Mantarların besin olarak kullanılması yanında ekonomi, sanayi, çevre kirliliğinin önleme, eczacılık ve tıp gibi alanlarda da gelecek yüzyılların en önemli besin maddesi, daha geniş bir deyimle gelecek yüzyılın organizması olacağı konusunda en az bilim insanlarımız kadar bizlerde umutluyuz! Kav Mantarı hakkında basın ve televizyonlarda duyduğumuz bu haber bizleri yine çok memnun etti. Siz Mantarlı Yaşam takipçilerimiz ile de bu güzel mantar haberini paylaşmak istedik.Habere göre;

Trakya Üniversitesi akademisyenleri kanamayı erken durduran bir formül geliştirdi. Özü Fomes fomentarius yani Kav mantarı olan bu formül ile kanama süresini ortalama 6 dakikadan 2,5 dakikaya indiği bildirildi.

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi laboratuvarlarında çalışmalar yapan akademisyenler, özünde Kav mantarı- Fomes fomentarius olan ve kanamayı normale göre daha hızlı durduran bir formül buldu. Geliştirilen formül sayesinde, ortalama 6 dakika olan bir kanama 2,5 dakikada durdurulabiliyor (Daha önce de Türk bilim insanlarımız “KANDUR” adlı yerli bir ilaç geliştirerek kanama süresini  1 dakikaya indirmeyi başarmışlardı).


DİŞ HEKİMLİĞİ YAPARKEN FARK ETTİ

Kanama zamanının normale göre yarıya indiğini, bu sayede insan hayatını kurtarabilecek bir formül geliştirdiklerini söyleyen Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Gülşah Gedik, “Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Diş Hekimlerimizden Hülya Asan’ın bir hayali ile başladı her şey. Ağaçlarda yetişen Kav mantarının (Fomes fomentarius) kanamayı durdurucu, hayat kurtarıcı, tıbbi işlemleri kolaylaştırıcı ,özellikte bir ürün olabilir mi ? diye düşünmüşler. Farmasötik anabilim dalı alanında çalıştığım için formülü geliştirmem için bana geldiler. Daha sonra Muğla’da çalışan Doç. Dr Hakan Allı hocamız bize Kav mantarı numuneleri gönderdi. Ardından diş hekimliğinde cerrah hocamız Anıl Özyurtlu’da Sıçanlar üzerinde kanama durdurucu etkinliğini çalıştık. Öncelikle ben jel şeklinde bir formül geliştirdim. Bu ürünün stabilize çalışmalarını, deriye sürülüp uygun olup olmadığını gibi özelliklere baktık. Uygulama yaptığımızda bize çok şaşırtan sonuçlar verdi. Kanama zamanını normale göre yarı zamanına indirmişti. Ancak hala klinik çalışmalara ihtiyacı var bu ürünün dış ortamlarda kullanılabilmesi için. Normal bir kanama 6 dakika civarı olabiliyor. Bizim süremiz 2,5 dakikaya iniyor” dedi.

Ağaçlarda yetişen kav mantarı, cerrahlarca kan dindirmede, dişçilerce dişleri kurutmada kullanılıyor.

ÇALIŞMA SON AŞAMAYA GELMİŞ DURUMDA
Yapılan çalışmaların ardından insan hayatını kurtarabilecek son aşamaya geldiklerini dile getiren Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Diş Hekimi Hülya Asan, “Fikir benimdi. Kanama nedeniyle kaybedilen hasta ve diş hekimliğinde çalışmanın zorluklarını yaşadığım için hep kanamanın durdurulmasını hayal ediyordum ve sürekli literatür okuyordum. Literatürlerde Kav mantarı ve faydalarını buldum okudum. Ardından bir çalışmaya girdik eczacılık fakültesi ve diğer arkadaşlarla birlikte. Bunun bu boyutlara geleceğini ummuyordum fakat çok güzel şeyler çıkacağına inanıyorum. Küçük çapta başlayan çalışmamız bugün insan hayatını kurtarabilecek son aşamaya gelmiş durumda” ifadelerini kullandı.

Kav mantarı kan durdurucu
Kav mantarı kan durdurucu – Fomes fomentarius
Kav mantarı kan durdurucu
Kav mantarı kan durdurucu – Fomes fomentarius

Prof. Dr. Ahmet Asan, “Kanama durdurucu yayın uluslararası İstanbul Üniversitesi’nde bir dergide yayınlandı. Çalışmalarımız devam ediyor.”

PATENT ALMAK İÇİN BAŞVURU YAPILDI
Çalışmalarla ilgili Avrupa’da ve Türkiye’de patent almak için başvuruda bulunduklarını aktaran Trakya Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Asan, “Başvuru süreci devam ediyor. Aynı zamanda bu tür çalışmalar yayınlanmadığı zaman bilim dünyasında çok tanınmıyor, bilinmiyor. Yayınlandıktan sonra bir anlam kazanıyor. Bu yüzden biz de uluslararası dergide bu maddenin antimikrobiyal aktivitesi hem de kanama durdurucu etkisiyle ilgili iki farklı yayın yaptık. Özellikle kanama durdurucu yayın uluslararası İstanbul Üniversitesi’nde bir dergide yayınlandı. Çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

Mantarlı Yaşam ekibi olarak bu muhteşem çalışmada emeği geçen Dr. Gülşen Gedik, Dr Hülya Asan, Doç Dr Hakan Allı, Prof Dr Ahmet Asan ve Dr Anıl Özyurtlu hocalarımıza çok teşekkür eder, çalışmalarının ve başarılarının devamını dileriz.

Görüldüğü üzere yüzyılın besini olmaya namzet mantarlar, birçok derde çare süper organizmalardır. Tıpta yararlanılan Ölümsüzlük Mantarı-Ganoderma lucidum, faydaları saymakla bitmeyen her derde deva Hindi Kuyruğu Mantarı – Trametes versicolor, Şifa Mantarı olarak ün yapmış olan Kış mantarı- Flammulina velutipes, Enerji verip, cinsel gücü artırdığı söylenen Trüf Mantarları- Tuber magnatum vb ile herkesin gözdesi, birçok faydası olan Morel-Kuzugöbeği Mantarları – Morchella esculenta vb insan sağlığı için vazgeçilmez olan mantarlara sadece birkaç örnektir. Bilim insanlarımızın ve akademisyenlerimizin mantarlar üzerinde yaptığı ciddi bilimsel çalışmaların olduğunu bilmek bizleri gerçekten mutlu etmektedir. Kimbilir belki bir gün, bir Türk akademisyenimizin asrın belalısı kansere kesin çare olacak ilacı bir mantardan yaptığı haberini de yaparız.

Ek Bilgi: 1991 yılında İtalyan Alplerinde buzlara gömülü olarak bulunan, 5300 yıl önce ölmüş bir adama bilim insanları ve araştırmacılar Ötzi (“Buz Adam” = “Ice Man”) adını takmışlardı. Buz adamın kemerinde, bir kese içerisinde, bir parça kav mantarı, çakmak taşı ve demiri olduğu görülmüştü. Buna bağlı olarak, literatürde Fomes fomentarius – Kav mantarına, Latince isimlerine ek olarak, “Ice Man Fungus” = “Buz Adam Mantarı” adı da eklenmiştir.

Güzel mantar görselleri ve bilgiler için Mantarlı Yaşam- Mantar Avcıları Facebook Grubumuzu da ziyaret edebilirsiniz. Gönderdiği güzel fotolar için S.Taş hanıma ve web sitemizde emeği olan herkese çok teşekkür ederiz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cortinariaceae2 gün ago

Kestane Örümcek mantarı (Cortinarius roseocastaneus)

Mantar Türleri3 gün ago

Ak Pulbaş Mantarı (Pholiota lenta)

Hymenochaetaceae5 gün ago

Karatoynak Mantarı (Tropicoporus linteus)

Agaricaceae1 hafta ago

Mini İçikızıl Mantarı (Agaricus micromegethus)

Dacrymyces1 hafta ago

Turuncu Altınpelte Mantarı (Dacrymyces chrysospermus)

Lentinus2 hafta ago

Delikli Kaplanmantarı (Lentinus arcularius)

Lactifluus2 hafta ago

Mavi-Yeşil Sütlümantar (Lactifluus glaucescens)

Lactifluus2 hafta ago

Sütübozuk Mantarı (Lactifluus pergamenus)

Lachnaceae2 hafta ago

Sarıtas Mantarı (Lachnellula calyciformis)

Leucopaxillus3 hafta ago

Ak Hunişapka Mantarı (Leucopaxillus albissimus)

Mantar Türleri3 hafta ago

Çizgili Cüceyanak Mantarı (Resupinatus striatulus)

Dumontinia3 hafta ago

Çobançanağı Mantarı (Dumontinia tuberosa)

Bolbitiaceae4 hafta ago

Çizgili Gübremantarı (Bolbitius reticulatus)

Cortinariaceae4 hafta ago

Sarımsı Örümcekmantarı (Cortinarius leucoluteolus)

Cantharellaceae1 ay ago

Tavukbacağı Mantarı (Cantharellus ferruginascens)

Hygrophorus1 ay ago

Mürekkepgaypaşuk Mantarı (Hygrophorus atramentosus)

Cantharellula1 ay ago

Grikambur Mantarı (Cantharellula umbonata)

Mantar Türleri1 ay ago

Dağınık Trişa Mantarı (Trichia decipiens)

Infundibulicybe1 ay ago

Baz Etçe Mantarı (Infundibulicybe alkaliviolascens)

Mantar Türleri1 ay ago

Sebasin Mantarı (Sebacina epigaea)

Mantar Türleri1 ay ago

Dilburanmantarı (Russula turci)

Cortinariaceae2 ay ago

Keçeli Örümcekmantarı (Cortinarius obtusus)

Discina2 ay ago

Kara Dibiburuşuk Mantarı (Discina melaleuca)

Atractosporocybe2 ay ago

Akkaygan Mantarı (Atractosporocybe inornata)

Lepista2 ay ago

Boz Cincile Mantarı (Lepista multiformis)

Mantar Türleri2 ay ago

Hoş Kozalakebesi Mantarı (Strobilurus esculentus)

Mantar Türleri2 ay ago

Hoş İçikınalı Mantar (Melastiza cornubiensis)

Hygrocybe2 ay ago

Sırlı Mummantarı (Hygrocybe singeri)

Mantar Türleri2 ay ago

Yalancı Göbek Mantarı (Morchella pseudoviridis)

Hymenochaetaceae2 ay ago

Küme Kırçıllı Mantarı (Inonotus glomeratus)

Agaricaceae2 ay ago

Gözenekmantarı (Tulostoma brumale)

Hymenochaetaceae2 ay ago

Çamkavı Mantarı (Porodaedalea pini)

Microstoma2 ay ago

Aloyalı Mantarı (Microstoma protractum)

Fuscoporia2 ay ago

Tüylü Dalkürkü Mantarı (Fuscoporia torulosa)

Mantar Türleri2 ay ago

Kuşaklı Beyaz Boynuz Mantarı (Staheliomyces cinctus)

Lepista2 ay ago

Çakır Cincile Mantarı (Lepista panaeolus)

Mantar Türleri3 ay ago

Kirpikli Kırmızı Fincan Mantarı (Scutellinia kerguelensis)

Galerina3 ay ago

Benli Galerina (Galerina graminea)

Inocybaceae3 ay ago

Yıldızkümbet Mantarı (Inocybe asterospora)

Mantar Türleri3 ay ago

Huş Kirmiti (Russula betularum)

Clitopilus3 ay ago

Çukur Unmantarı (Clitopilus cystidiatus)

Infundibulicybe3 ay ago

Akdeniz Ebişkesi (Infundibulicybe mediterranea)

Lentinus3 ay ago

Saçaklı Kaplanmantarı (Lentinus crinitus)

Cortinariaceae3 ay ago

Tüy Örümcekmantarı (Cortinarius glaucopus)