Connect with us

Basında Mantar

Kav mantarı kan durdurucu

Published

on

Kav mantarı kan durdurucu – Fomes fomentarius

Kav mantarı kan durdurucu
Fomes fomentarius- Kav mantarı
Kav mantarı kan durdurucu
Fomes fomentarius – Tinder (Hoof) fungus

Trakya Üniversitesi Akademisyenlerimiz Kav mantarı kanamayı  daha erken durduran formül geliştirdiler;

Her zaman söylüyoruz Mantar deyip geçmemek lazım. Bu esrarengiz alemin muhteşem organizmalarını mutlaka tanımamız, öğrenmemiz lazım. Gün geçmiyor ki farklı bir mantar türünün insan sağlığına çok faydalarının olduğu haberi çıkmasın. Evet zaman zaman hepimiz böyle haberler duyuyoruz. Mantarların besin olarak kullanılması yanında ekonomi, sanayi, çevre kirliliğinin önleme, eczacılık ve tıp gibi alanlarda da gelecek yüzyılların en önemli besin maddesi, daha geniş bir deyimle gelecek yüzyılın organizması olacağı konusunda en az bilim insanlarımız kadar bizlerde umutluyuz! Kav Mantarı hakkında basın ve televizyonlarda duyduğumuz bu haber bizleri yine çok memnun etti. Siz Mantarlı Yaşam takipçilerimiz ile de bu güzel mantar haberini paylaşmak istedik.Habere göre;

Trakya Üniversitesi akademisyenleri kanamayı erken durduran bir formül geliştirdi. Özü Fomes fomentarius yani Kav mantarı olan bu formül ile kanama süresini ortalama 6 dakikadan 2,5 dakikaya indiği bildirildi.

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi laboratuvarlarında çalışmalar yapan akademisyenler, özünde Kav mantarı- Fomes fomentarius olan ve kanamayı normale göre daha hızlı durduran bir formül buldu. Geliştirilen formül sayesinde, ortalama 6 dakika olan bir kanama 2,5 dakikada durdurulabiliyor (Daha önce de Türk bilim insanlarımız “KANDUR” adlı yerli bir ilaç geliştirerek kanama süresini  1 dakikaya indirmeyi başarmışlardı).


DİŞ HEKİMLİĞİ YAPARKEN FARK ETTİ

Kanama zamanının normale göre yarıya indiğini, bu sayede insan hayatını kurtarabilecek bir formül geliştirdiklerini söyleyen Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Gülşah Gedik, “Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Diş Hekimlerimizden Hülya Asan’ın bir hayali ile başladı her şey. Ağaçlarda yetişen Kav mantarının (Fomes fomentarius) kanamayı durdurucu, hayat kurtarıcı, tıbbi işlemleri kolaylaştırıcı ,özellikte bir ürün olabilir mi ? diye düşünmüşler. Farmasötik anabilim dalı alanında çalıştığım için formülü geliştirmem için bana geldiler. Daha sonra Muğla’da çalışan Doç. Dr Hakan Allı hocamız bize Kav mantarı numuneleri gönderdi. Ardından diş hekimliğinde cerrah hocamız Anıl Özyurtlu’da Sıçanlar üzerinde kanama durdurucu etkinliğini çalıştık. Öncelikle ben jel şeklinde bir formül geliştirdim. Bu ürünün stabilize çalışmalarını, deriye sürülüp uygun olup olmadığını gibi özelliklere baktık. Uygulama yaptığımızda bize çok şaşırtan sonuçlar verdi. Kanama zamanını normale göre yarı zamanına indirmişti. Ancak hala klinik çalışmalara ihtiyacı var bu ürünün dış ortamlarda kullanılabilmesi için. Normal bir kanama 6 dakika civarı olabiliyor. Bizim süremiz 2,5 dakikaya iniyor” dedi.

Ağaçlarda yetişen kav mantarı, cerrahlarca kan dindirmede, dişçilerce dişleri kurutmada kullanılıyor.

ÇALIŞMA SON AŞAMAYA GELMİŞ DURUMDA
Yapılan çalışmaların ardından insan hayatını kurtarabilecek son aşamaya geldiklerini dile getiren Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Diş Hekimi Hülya Asan, “Fikir benimdi. Kanama nedeniyle kaybedilen hasta ve diş hekimliğinde çalışmanın zorluklarını yaşadığım için hep kanamanın durdurulmasını hayal ediyordum ve sürekli literatür okuyordum. Literatürlerde Kav mantarı ve faydalarını buldum okudum. Ardından bir çalışmaya girdik eczacılık fakültesi ve diğer arkadaşlarla birlikte. Bunun bu boyutlara geleceğini ummuyordum fakat çok güzel şeyler çıkacağına inanıyorum. Küçük çapta başlayan çalışmamız bugün insan hayatını kurtarabilecek son aşamaya gelmiş durumda” ifadelerini kullandı.

Kav mantarı kan durdurucu
Kav mantarı kan durdurucu – Fomes fomentarius
Kav mantarı kan durdurucu
Kav mantarı kan durdurucu – Fomes fomentarius

Prof. Dr. Ahmet Asan, “Kanama durdurucu yayın uluslararası İstanbul Üniversitesi’nde bir dergide yayınlandı. Çalışmalarımız devam ediyor.”

PATENT ALMAK İÇİN BAŞVURU YAPILDI
Çalışmalarla ilgili Avrupa’da ve Türkiye’de patent almak için başvuruda bulunduklarını aktaran Trakya Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Asan, “Başvuru süreci devam ediyor. Aynı zamanda bu tür çalışmalar yayınlanmadığı zaman bilim dünyasında çok tanınmıyor, bilinmiyor. Yayınlandıktan sonra bir anlam kazanıyor. Bu yüzden biz de uluslararası dergide bu maddenin antimikrobiyal aktivitesi hem de kanama durdurucu etkisiyle ilgili iki farklı yayın yaptık. Özellikle kanama durdurucu yayın uluslararası İstanbul Üniversitesi’nde bir dergide yayınlandı. Çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

Mantarlı Yaşam ekibi olarak bu muhteşem çalışmada emeği geçen Dr. Gülşen Gedik, Dr Hülya Asan, Doç Dr Hakan Allı, Prof Dr Ahmet Asan ve Dr Anıl Özyurtlu hocalarımıza çok teşekkür eder, çalışmalarının ve başarılarının devamını dileriz.

Görüldüğü üzere yüzyılın besini olmaya namzet mantarlar, birçok derde çare süper organizmalardır. Tıpta yararlanılan Ölümsüzlük Mantarı-Ganoderma lucidum, faydaları saymakla bitmeyen her derde deva Hindi Kuyruğu Mantarı – Trametes versicolor, Şifa Mantarı olarak ün yapmış olan Kış mantarı- Flammulina velutipes, Enerji verip, cinsel gücü artırdığı söylenen Trüf Mantarları- Tuber magnatum vb ile herkesin gözdesi, birçok faydası olan Morel-Kuzugöbeği Mantarları – Morchella esculenta vb insan sağlığı için vazgeçilmez olan mantarlara sadece birkaç örnektir. Bilim insanlarımızın ve akademisyenlerimizin mantarlar üzerinde yaptığı ciddi bilimsel çalışmaların olduğunu bilmek bizleri gerçekten mutlu etmektedir. Kimbilir belki bir gün, bir Türk akademisyenimizin asrın belalısı kansere kesin çare olacak ilacı bir mantardan yaptığı haberini de yaparız.

Ek Bilgi: 1991 yılında İtalyan Alplerinde buzlara gömülü olarak bulunan, 5300 yıl önce ölmüş bir adama bilim insanları ve araştırmacılar Ötzi (“Buz Adam” = “Ice Man”) adını takmışlardı. Buz adamın kemerinde, bir kese içerisinde, bir parça kav mantarı, çakmak taşı ve demiri olduğu görülmüştü. Buna bağlı olarak, literatürde Fomes fomentarius – Kav mantarına, Latince isimlerine ek olarak, “Ice Man Fungus” = “Buz Adam Mantarı” adı da eklenmiştir.

Güzel mantar görselleri ve bilgiler için Mantarlı Yaşam- Mantar Avcıları Facebook Grubumuzu da ziyaret edebilirsiniz. Gönderdiği güzel fotolar için S.Taş hanıma ve web sitemizde emeği olan herkese çok teşekkür ederiz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel17 saat ago

Çatlakyumurta Mantarı (Gyroporus castaneus)

Boletaceae1 gün ago

Oktavyan Mantarı (Octaviania asterosperma)

Cortinariaceae5 gün ago

Akça Örümcekmantarı (Cortinarius variegatus)

Agaricaceae6 gün ago

Sarıçalan Mantarı (Agaricus iodosmus)

Bankeraceae6 gün ago

Turuncuağlayan Mantar (Hydnellum aurantiacum)

Boletaceae1 hafta ago

Bahçeboleti (Hortiboletus bubalinus)

Genel2 hafta ago

GDPR Gizlilik Politikası

Mantar Türleri2 hafta ago

Gevrek Süngermantarı (Suillus spraguei)

Abortiporus3 hafta ago

Karanfilmantarı (Abortiporus biennis)

Mantar Türleri3 hafta ago

Yer yumurtamantarı (Volvariella surrecta)

Mantar Türleri4 hafta ago

Aslan Çıtkırdı Mantarı (Pluteus leoninus)

Asterophora4 hafta ago

Mantareniği (Asterophora parasitica)

Bondarzewia1 ay ago

Yanıktere Mantarı (Bondarzewia mesenterica)

Boletaceae1 ay ago

Tapa Bolet Mantarı (Boletus barrowsii)

Mantar Türleri1 ay ago

Gölgeli Çıtkırdı Mantarı (Pluteus umbrosus)

Inocybaceae1 ay ago

Utangaçmantar (Inocybe godeyi)

Agaricaceae1 ay ago

Pullu Kızıl Mantarı (Agaricus impudicus)

Amanita1 ay ago

Keseli Peri Mantarı (Amanita alseides)

Lactarius1 ay ago

Kanayan Kanlıca (Lactarius rubrilacteus)

Inocybaceae2 ay ago

Terskümbet Mantarı (Inocybe mixtilis)

Boletaceae2 ay ago

Elma Şekeri Boleti (Exsudoporus frostii)

Mantar Türleri2 ay ago

Orakkarakız Mantarı (Tricholoma focale)

Mantar Türleri2 ay ago

Esmer Bolet (Porphyrellus porphyrosporus)

Mantar Türleri2 ay ago

Beyaz Trappe Trüfü (Tuber oligospermum)

Agaricaceae2 ay ago

Saklı Etlice Mantarı (Leucoagaricus nympharum)

Mantar Türleri2 ay ago

Sapısulu Mantarı (Roridomyces roridus)

Boletaceae2 ay ago

Sarıkızıl Bolet (Neoboletus flavosanguineus)

Cantharellaceae2 ay ago

Düzsarıkız Mantarı (Cantharellus lateritius)

Amanita2 ay ago

Sarkıkkese Mantarı (Amanita decipiens)

Agaricaceae2 ay ago

Kısaşalvarlı Mantar (Leucocoprinus cepistipes)

Agaricaceae2 ay ago

Belkızılı Mantarı (Agaricus bernardii)

Amanita2 ay ago

Gizlikese Mantarı(Amanita abscondita)

Amanita2 ay ago

Yamalıgelin Mantarı (Amanita nivalis)

Boletaceae2 ay ago

Pestifal Mantarı (Tylopilus felleus)

Mantar Türleri2 ay ago

Kızıl Domalan Mantarı (Terfezia claveryi)

Basında Mantar2 ay ago

Mantar nasıl saklanmalı?

Bolbitiaceae2 ay ago

Kor Tersçanı Mantarı (Panaeolus cinctulus)

Caloscypha2 ay ago

Portakalçanak Mantarı (Caloscypha fulgens)

Mantar Türleri3 ay ago

Anadolu Karasüngeri (Melanogaster anatolicus)

Amanita3 ay ago

Dikenlikese Mantarı (Amanita echinocephala)

Basında Mantar3 ay ago

Kanlıca ve Sahte Kanlıca Mantarı

Basında Mantar3 ay ago

Yeni bir mantar daha keşfedildi (Melanogaster anatolicus – Anadolu Karasüngeri)

Basında Mantar3 ay ago

Yeni Bir Amanita türü keşfedildi

Mantar Türleri3 ay ago

Eksiketek Mantarı (Rickenella fibula)